افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

گرایش‌های اخوانی ملک سلمان، عامل ایجاد تنش مصر و عربستان

محمد مرسی

یک روزنامه لبنانی، راز تیرگی روابط مصر و عربستان را گرایش ملک سلمان به جماعت اخوان المسلمین دانست.

روزنامه البناء چاپ لبنان در یادداشتی با بررسی علل تیرگی روابط مصر و عربستان نوشت: روابط مصر و عربستان در مرحله دشواری به سر می برد، البته روابط دو کشور از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان در عربستان، هیچگاه مطلوب و حسنه نبوده است و علت آن گرایش‌های اخوانی ملک سلمان است.

در این یادداشت آمده است: دو کشور در چند سال گذشته تلاش کرده اند تیرگی روابط را پنهان کنند هرچند آنجا که به منافع آن دو مربوط می شده، از آشکار ساختن این تیرگی ابایی نداشته اند. تیرگی روابط مصر و عربستان در حالی است که دو کشور به یکدیگر نیازمندند، مصر به کمک مالی و تیلی عربستان نیازمند است و عربستان به حمایت و همراهی مصر برای تامین امنیت خود در خلیج فارس.

البناء نوشت: منابع عربی که سیر روابط مصر و عربستان را پیگیری می کنند به این روزنامه گفته اند که مصر با دیده شک و تردید به تایید اخوان المسلمین از طرف مقامات سعودی نگاه می کند. این منابع معتقدند سیاست عربستان در سوریه به نفع جماعت اخوان المسلمین است، همانگونه که در یمن و لیبیا نیز چنین است.

به گفته منابع عربی، مقامات مصر زمانی به این باور رسیدند که نباید به عربستان من‌حیث همقرارداد اعتماد کنند که سلمان بن عبد العزیز آل سعود، پادشاه عربستان پایان ماه جون از یوسف قرضاوی مخالف مصری و مفتی قطر در ارگ الصفا استقبال کرد، موضوعی که خشم مصر را در پی داشت، زیرا قرضاوی همواره مردم مصر را به سرنگون کردن دولت السیسی دعوت می کند و این در حالی است که محکمه های مصر قرضاوی را به اعدام محکوم کرده اند و دولت مصر، جماعت اخوان المسلمین را دشمن نخست خود می داند.

به نوشته این روزنامه، سیاست عربستان در برخورد با کشورهای عربی، به نفع اخوان است و همین مسئله مصر را واداشته تا برای مقابله با اخوان المسلمین، همقرارداد امارات عربی متحده شود. به همین علت مصر همان موضع سوریه را برضد اخوان المسلمین و در مقابله با ترکیه دارد و به همین علت است که عبدالفتاح السیسی، طرف دشمنان عربستان را در کشورهای عربی از جمله در سوریه گرفته است و این در حالی است که پس از تحولات اخیر در لیبیا، اعتماد به نفس السیسی و باور او به توانمندی مصر برای بی نیازی از حمایت عربستان، افزایش یافته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار