افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی صاحب هم به میخ می کوبد، هم به نعل!

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، واقعا که رفتارهای حامد کرزی رئیس جمهور کشور ما، جای بسی تامل دارد، چرا که ایشان هر روز در یک بام است و گفتارش با عملش کاملا متناقض میباشد.

در آخرین مورد این تعارضات، محترم کرزی در همایش “جرگه ملی صلح جوانان” طی سخنانی مدعی شد که تحلیل‌هایی مبنی بر بدتر شدن وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، بخشی از جنگ روانی غرب علیه دولت وی می باشد.

حامد کرزی کشورهای غربی را متهم کرد که آنها برای ادامه حضور خود در افغانستان این گونه نگرانی‌ها را در تحلیل‌ها و گزارش‌های رسانه‌ای مطرح می‌کنند.
محترم کرزی که ظاهرا کمی از دست هم پیمانان غربی اش ناراحت بود، افزود: “این متهم کردن دولت افغانستان به فساد و ناتوان بودن در ایجاد حکومت مقتدر، یک جنگ روانی بر علیه ماست ولی ما می‌فهمیم که این‌ها (غربی‌ها) چه می‌کنند. این ها تبلیغات می‌کنند که افغانستان بعد از ۲۰۱۴ بیچاره می‌شود و دچار مشکلات داخلی میگردد. این برای آن است که ما اینها را زود بیرون نکنیم، یعنی ما را زود بیرون نکنید که شما دچار خرابی نشوید.”

حال شما خوانندگان عزیز انصاف دهید. رئیس جمهور می گوید که غربیها بخاطر ماندن در افغانستان بر علیه وی توطئه میکنند. کسی نیست بپرسد جناب کرزی شما که با همه دولتها و کشورها تا سال 2024 پیمان استراتژیک امضاءکردید تا آنها در کشور ما باقی بمانند، دیگر چه نیازی است آنها دولت افغانستان را متهم به فساد کنند! اگر آنها بد بودند چرا با آنها پیمان همکاری ده ساله بستید؟ اگر پیمان بستید دیگر چه نیازی به توطئه برای باقی ماندن در افغانستان؟

جناب کرزی همچنین افزود: “پاکستان زورش برسد، در امور افغانستان مداخله می کند، ما هم که زور ما برسد در امور پاکستان مداخله می‌کنیم. ایران زورش برسد، مداخله می‌کند، ما هم زور ما برسد مداخله می‌کنیم. آمریکا امروز زور دارد،در امور افغانستان مداخله می‌کند، ما هم زور ما برسد، می‌رویم در واشنگتن حکومت می‌سازیم، حکومتی دست نشانده. ما هم زور ما برسد در واشنگتن رئیس جمهوری می‌آوریم که تابع منافع افغانستان باشد، زور ما برسد در انتخابات شان مداخله می‌کنیم که یک دست نشانده خود را بیاوریم، مثلی کاری که آنها کردند.

رئیس جمهوری افغانستان ضمن بیان اینکه گروههای جهادی و گروه طالبان به دنبال رقابتهای خود زمینه ساز ورود نیروهای خارجی به افغانستان شدند، گفت: جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، جنبش ملی اسلامی و همچنین جناح‌های خلق و پرچم ، حزب دموکراتیک خلق و گروه طالبان به عنوان عاملان جنگ های داخلی و فراهم کننده ورود خارجی ها بودند.

وی تصریح کرد: این خارجی‌ها را مردم عوام افغانستان نیاورده اند. این خارجی‌ها را همین‌هایی که ادعای کلان اسلامی و وطن دوستی داشتند، آوردند. همین کسانی که امروز دولت افغانستان را متهم به حمایت از غرب می کنند. همین کسانی که اکنون مخالف حضور خارجی ها در افغانستان هستند، اصلی ترین مسبب لشکرکشی پنجاه کشور به افغانستان می باشند.

اظهار نظر درباره این سخنان رئیس جمهور را به شما بزرگواران واگذار می کنیم چرا که این رفتارهای رئیس جمهور آنقدر عجیب و غریب و متعارض با هم است، که انسان می ماند در وصفش چه بگوید.

اما لازم است متذکر شویم اخیراً روابط میان محترم کرزی و متحدان غربی اش در سطح نسبتا خوبی قرار داشته به نحوی که با اکثر کشورهای مقتدر ، سند همکاری دراز مدت امضا نموده است. اما اکنون که غربیها برای فرار از دادن تعهدمالی در کانفرانس پیش رو، دولت کرزی را متهم به فساد کرده اند، به نظر می رسد که دور دیگری از تنشها میان کابل و غرب آغاز شده باشد.

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار