افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی، رئیس جمهور آینده را مشخص کرد؟!

یکبار دیگر رئیس جمهور کرزی به وعده های انتخاباتی اش در سال 2004 میلادی جامه عمل پوشاند و وعده داد که در انتخابات 2014 نمایندگان طالبان نیز حضور خواهند داشت.

محترم کرزی که روز پنج شنبه در یک کانفرانس خبری سخن می گفت، از ملا عمر رهبر گروه طالبان درخواست كرد تا از جنگ علیه دولت دست بردارد و در انتخابات ریاست جمهوری آتی که قرار است دو سال دیگر برگزار شود، شرکت کند.

رئیس جمهوري افغانستان تصریح کرد که اگر ملا عمر دست از جنگ بردارد و به زندگی عادی برگردد، می تواند در هر جای افغانستان که خواست بیاید، دفتر سیاسی برای خود باز کند، همراه با همراهانش حزب سیاسی تشکیل دهد و هنگامی که جزء سیاستمداران افغانستان شد در انتخابات ریاست جمهوری نیز کاندید شود و در صورتی که مردم به او رای دهند، رهبری کشور را به عهده گیرد.

وی افزود: من یکبار ديگر از طالبان افغانستانی درخواست می‌کنم، آنهایی که دست نشانده دیگران نیستند و تنها با ما در داخل کشور مشکل دارند، به کابل آمده و با دولت برای صلح گفتگو کنند و ما از آنها به شایستگی استقبال می کنیم.

البته از جناب کرزی طرح چنین مسائلی دور از ذهن نیست. اما کسی نبود از ایشان سوال کنند که کرزی صاحب آیا شما تا به حال ملا عمر را دیده اید؟ می دانید که در کجا زندگی می کند و اطرافیانش چه کسانی هستند؟ اگر یک دکاندار پیشاوری بیاید و مدعی شود که من ملاعمر هستم، شما می توانید این ادعا را رد کنید؟

عزیز برادر زمانیکه مردم در زیر پای حامیان همین ملاعمر نادیده، جان می دادند و مال و ناموسشان در امان نبود، شما در کجا بودید و در کدام کشور خارجی سیر می کردید؟ که اکنون نظر می دهید که رهبر طالبان بیاید و بر سر مردم زخم خورده افغانستان رهبری کند.

به یقین می توان گفت که دولت هیچگاه نمیتواند فرق طالب افغانستانی و پاکستانی را بداند. یعنی اگر هزار پاکستانی به کابل بیایند و بگویند ما از همرزمان ملاعمر هستیم و قرار است کابینه آینده افغانستان باشیم، هیچ ارگان و سازمانی وجود ندارد که اثبات کنند آنها افغانستانی نیستند.

هرچند باید گفت که این سخنان کرزی نیز مانند همه صحبتهایش، دیالوگهای از قبل تعیین شده آمریکایی است. یعنی کرزی لب از لب نمی گشاید مگر به اذن اربابان غربی اش. اگر کرزی امروز دم از رئیس جمهور شدن ملاعمر می زند به یقین بدانید که سخنش سخن کاخ سفید است و الا جرات هفت جدش هم نمی کرد که طالبانی را به کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کند، که ده سال است با آمریکا می جنگند.

به هر حال فقط باید نشست و گفت : خدا عاقبت ما را با این دولتمردان غرب زده ختم به خیر کند! آمین.

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار