افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

کارشکنی امریکا در برقراری صلح افغانستان

امریکا

نشریه گلوبال ریسرچ، درباره مهمترین دلیل کارشکنی امریکا در روند صلح افغانستان نوشت که واشینگتن از افغانستان من‌حیث پایگاه نظامی در منطقه استفاده خواهد کرد تا نقش آسیای مرکزی، روسیه و چین کاهش یابد.
سلمان رفیع شیخ پژوهشگر و تحلیلگر روابط بین‌الملل و امور خارجی و داخلی پاکستان در گلوبال ریسرچ نوشت: پس از گذشت حدود 17 سال از حمله امریکا به افغانستان جنگ در افغانستان تمام نشده است و امریکای اشغالگر نیز به اهداف خود در افغانستان نرسیده است؛ بنابراین واشینگتن از طرق مختلف از تحقق صلح در افغانستان جلوگیری می‌کند.

این کارشناس پاکستانی افزود: در حالی که امریکا به ظاهر تلاش‌های خود برای ایفای نقش در گفت‌وگوهای صلح افغانستان را افزایش داده، شواهد کافی برای اثبات این وجود دارد که جعلی و گمراه‌کننده استند و هدف نهایی واشینگتن مبنی بر تبدیل افغانستان به پایگاهی استراتیژیک دایمی در منطقه را مخفی نگه می‌دارد.

رفیع در توصیف اهداف امریکا گفت که واشینگتن می‌خواهد تا با استفاده از افغانستان بر کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و پروژه یک راه، یک جاده چین نظارت داشته باشد؛ از اینرو امریکا اتهام‌زنی به روسیه را آغاز کرده است.

وی با اشاره به آغاز اتهام‌زنی‌های امریکا به روسیه همزمان با تلاش‌های مسکو برای برگزاری نشست‌های صلح در افغانستان و دعوت از کشورهای منطقه برای نشست در این کنفرانس‌ها گفت که این اتهام‌ها در نشست اخیر صلح در تاشکند بسیار آشکار بود.

این در حالی است که اخیرا نیز قوماندان ارشد اردوی امریکا مدعی شد که روسیه در تجهیز تسلیحاتی طالبان افغان نقش دارد و سلاح‌های روسی از طریق تاجکستان قاچاق شده و در اختیار طالبان قرار می‌گیرد.

گفتنی است که این ادعای جنرال امریکایی توسط مقامات روس و تاجکستانی تکذیب شد.

رفیع افزود که امریکا در پی حضور نظامی بلند مدت در افغانستان است، حضوری که واشینگتن دیگر نمی‌تواند بدون حمایت بازیگران کلیدی منطقه آن را ادامه دهد و بنابراین این کشور تلاش‌های خود را برای افزایش فعالیت‌های دپلوماتیک در آسیای مرکزی تشدید کرده است.

از این طریق امریکا ضمن کسب حمایت کشورهای آسیای مرکزی برای ادامه حضور نظامی‌اش در افغانستان قادر به ایجاد مسیر جایگزینی برای خط تدارکات نظامیان خود خواهد شد بدون آنکه به پاکستان و یا روسیه نیازی داشته باشد.

این کارشناس مسایل سیاسی در ادامه اما تحقق این اهداف امریکا را بعید دانست، زیرا کشورهای آسیای مرکزی از افزایش حضور داعش در افغانستان نگران استند. این گروه تروریستی بر خلاف طالبان خواستار گسترش فعالیتش به دیگر کشورها است و با تروریست‌های فعال در این مناطق از جمله جنبش اسلامی اوزبیکستان نیز ارتباط دارد.

از سوی دیگر نیز همکاری کشورهای آسیای مرکزی با امریکا به معنی تحمل حضور طولانی نظامی این کشور در افغانستان و جنگی بی‌پایان در نزدیکی کشورهای آسیای مرکزی است که این خطر گسترش ناامنی به این کشورها را در پی دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار