افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 24 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

چشمانی که ندید و گوش هایی که نشنید/ وبا در یمن جان می گیرد

وبا

روزنامه رای الیوم چاپ لندن در راپوری با اشاره به شیوع مریضی وبا در یمن و بروز فاجعه انسانی در این کشور نوشت: هیچ یک از سران 56 کشور اشتراک کننده در نشست اخیر ریاض به اوضاع وخیم در یمن توجه نکرده بلکه در مقابل بر ادامه جنگ در این کشور تاکید کردند.

در سرمقاله این روزنامه که به قلم عبدالباری عطوان سردبیر آن نوشته شده، آمده است: آمار و ارقام سازمان حفظ الصحه جهانی تأکید کرده که 315 یمنی به دلیل ابتلا به وبا در نتیجه فقر و گرسنگی و محاصره زمینی، بحری و زمینی که توسط ایتلاف عربی به سرکرده گی عربستان سعودی تحمیل شده، جان خود را از دست داده اند.

سازمان حفظ الصحه جهانی در توییتی در حساب خود در توییتر نوشت: وبا در یمن به سرعت در حال شیوع است و نزدیک به 30 هزار مورد در 19 ولایت یمن مبتلا به وبا شده و این تعداد به 300 هزار مورد ابتلا خواهد رسید.

اطفال زیر پنج سال شمار زیادی از قربانیان این مریضی را تشکیل می دهند که دچار تشنگی زیاد و اسهال شدید می شوند که ظرف چند ساعت منجر به مرگ آنها می شود.

به نوشته عطوان، دولت موسوم به نجات ملی یمن که مناطق خارج از اشغال ایتلاف سعودی و دولت مورد حمایتش یعنی عبدربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی (و فراری) یمن را اداره می کند، شهر صنعا را شهری اعلام کرده که با مریضی وبا در هم کوبیده شده است.

سازمان داکتران بدون سرحد نیز اعلام کرده که سیستم صحّی در یمن در حال فروپاشی است.

آژانس خبررسانی سبأ نیز به نقل از محمد سالم بن حفیظ وزیر حفظ الصحه یمن اعلام کرده که آن چه امروز در این کشور رخ می دهد خارج از توان هرگونه سیستم صحّی است که در وضعیت آرام و خوبی به سر می برد، حال و روز ما در این اوضاع دشوار و پیچیده، دیگر قابل توصیف نیست.

این روزنامه راپور داد: شیوع وبا فقط محدود به مناطق تحت کنترول نیروهای مردمی و حزب کانگرس نمی شود، بلکه به مناطق تحت کنترول دولت فراری و مستعفی یمن نیز رسیده است به طوری که مدیریت شفاخانه دولتی در شهر ابین در جنوب یمن درخواست کمک برای رویارویی با شیوع وبا کرده است.

این روزنامه عرب زبان می نویسد، اشتراک کنندگان در نشست سران در ریاض شامل کشورهای عضو شورای همکاری(خلیج فارس) و کشورهای عربی و اسلامی به اضافه امریکا که طی دو روز در عربستان برگزار شد به اوضاع صحّی رو به وخامت یمن هیچ گونه توجهی نکرده، بلکه حتی دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا، سوپر استار! این نشست ها نیز تأکید کرد که واشینگتن از جنگ علیه یمن (و کشتار مردم مسلمان آن) حمایت می کند و با عربستان سعودی قراردادهای سلاح و مهمات به ارزش 110 ملیارد دالر امضا می کند که برای تسریع در پیروزی در جنگ یمن عاجلا تحویل این کشور داده می شود.

آن چه در یمن رخ می دهد، یک فاجعه انسانی به تمام معنا است که به دیگر فاجعه ها در این کشور مانند گرسنگی که بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد نزدیک به 17 ملیون یمنی از آن رنج می برند، اضافه می شود.

روزنامه فرامنطقوی رای الیوم آورده که در ابتدا حملات راکتی و بمباردمان بم افکن های توفان قاطعیت جان هزاران نفر یمنی را می گرفت و شفاخانه های این کشور را نابود می کرد و ایتلاف عربی – امریکایی سپس با محاصره یمن شروع به قتل اطفال و مردم (مسلمان) این کشور کرد و حالا نوبت به وبا رسیده است.

مردم شجاع و بخشنده یمن که عرب های اصیل هستند، مستحق این همه جنایت و جرم در حق شان آن هم توسط همسایگان شان نیستند؛ جنایت هایی که در سایه سکوت جهان عرب و جامعه بین المللی رخ می دهد. این بسیار دردناک است که در همه سخنرانی ها و اظهارات بیش از 56 رهبر و مقام اسلامی که در نشست های سه گانه ریاض اشتراک کردند یک کلمه از (کمک به) مردم یمن به زبان نیاوردند و همه آنها بر حمایت از تدام جنگ (و کشتار مردم آن) علیه این کشور سخن راندند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار