افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا وضعیت امنیتی روز به روز بدتر می شود؟

ناامنی ها در افغانستان رو به افزایش رفته است. هم اکنون فعالیت های هراس افکنان سی ولایت را تهدید می کند و بیست ولایت عملاً در آتش جنگ می سوزد. مردم از تامین امنیت کشور، توسط دولت ناامید شده اند. چرا وضعیت امنیتی روز به روز بدتر می شود؟ چه عواملی باعث تشدید این ناامنی ها می شود؟

 

نیلوفر ابراهیمی عضو سابق مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: علت ناامنی ها در کشور به دو بعد برمی گردد. بعد خارجی و بعد داخلی. در بعد خارجی، کشورهای ابرقدرت از لحاظ سیاسی و اقتصادی قصد سلطه در اینجا را دارند، به همین دلیل ناامنی را ایجاد می کنند تا به راحتی به این هدف برسند.

 

وی در خصوص بعد داخلی ناامنی ها عنوان کرد: در بعد داخلی مشکلات فراوانی داریم. نیروهای امنیتی ما ضعف، ناتوانی و مشکلاتی را در سال گذشته داشته اند و دارند. ما باید عوامل ایجاد این ناتوانی ها را کشف کنیم. باید بدانیم این عوامل چه چیزهایی بوده که باعث افزایش ناامنی شده است. ازدیگرعوامل ناامنی، قطع کمک های جامعه بین المللی و سپردن مسوولیت کامل به نیروهای داخلی است. این وظیفه سنگینی بود که به یکباره به ما محول شد. از طرفی، در حالی که در کشور جنگ وجود دارد ما وزیر جنگ نداریم و این خود باعث تشدید ناامنی ها می شود.

 

ابراهیمی ادامه داد: درست است که نامزد وزیر دفاع از سوی نمایندگان مجلس رای نگرفت اما باید در نظر داشت که این رای، دیدگاه مردم افغانستان است و رهبری افغانستان باید دیگاه ملت را در نظر داشته باشد. باید شخصی را معرفی کند که مطابق نیاز و دیدگاه مردم باشد. حکومت وحدت ملی در حالتی شکل گرفته است که هیچ جایگاهی در قانون اساسی نداشته است. حالا که مردم آن را قبول کرده اند رهبران باید خوب کار کنند و مدیریت خود را اصلاح کنند.

 

این نماینده مجلس معتقد است دخالت های پاکستان باید از صحنه سیاست های کشور حذف شود و گفت: فرصت خوبی که هم اکنون برای افغانستان به دست آمده این است که سیاست خارجی آمریکا نسبت به پاکستان تغییر کرده است. در این جای شکی نیست که پاکستان مستقیماً در سیاست های خارجی افغانستان دست دارد. حکومت مردان ما باید از این فرصت استفاده کنند و پاکستان را از صحنه سیاست های کشور حذف کنند.

 

وی از دیگر عوامل ناامنی در کشور را چنین برشمرد: مردم مسایل را به خوبی می فهمند و درک می کنند. درون حکومت و کشور ما ستون پنجم وجود دارد و این جای هیچ انکاری ندارد. در موضوع فرار زندانیان غزنی وجود ستون پنجم در داخل نیروهای امنیتی واضح و آشکار است. ستون پنجم در داخل کشور چنان قوی کار می کند که ما تا این حد ضعیف شده ایم. اگر حکومت وحدت ملی در مورد این مساله اقدامی نکند تیشه به ریشه خود می زند.

 

ابراهیمی در خصوص راههای از بین رفتن ناامنی در کشور گفت: ارگ نشینان باید به نیروهای امنیتی روحیه بدهند، به ارگان های امنیتی صلاحیت بدهند و در میان آنها اعتمادسازی کنند. اختلافاتی را هم که در داخل ارگ و در میان ارگ نشینان وجود دارد به خاطر مردم و کشور رفع کنند. آنها باید انسجامی ملی را شکل دهند. فعلاً فضای اعتماد میان ارگ و مردم از بین رفته است. این فاصله و عدم اعتماد باید رفع شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار