افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا وزیر داخله رد صلاحیت نشد؟

وزیر داخله که از طرف مجلس نمایندگان استیضاح شده بود، توانست قناعت اکثریت اعضای مجلس را فراهم نماید و به عنوان وزیر داخله به کار خود ادامه دهد. تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان وی را به دادن رشوه به نمایندگان متهم می کنند. چرا وزیر داخله رد صلاحیت نشد و آیا موضوع دادن رشوه حقیقت دارد؟

 

عبدلوالی نیازی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: وقتی وزیری از کابینه حکومت افغانستان به کم کاری، کندکاری و ناتوانی متهم می شود پارلمان افغانستان به عنوان یک نهاد نظارت گر مکلف است با جمع آوری تعدادی امضا زمینه استیضاح وی را مهیا کند. این زمینه برای وزیر داخله وقتی مهیا شد که انتحاری حتی تا دروازه های پارلمان هم رسید. به همین دلیل نمایندگان تصمیم گرفتند که وزیر داخله ای که توانایی امنیت یک اتاق را در پارلمان افغانستان ندارد استیضاح کنند چرا که وی نمی تواند کشوری با این عظمت حفاظت کند.

وی در خصوص نتیجه استیضاح وزیر داخله اظهار کرد: در این مورد قیس حسن از نمایندگان مجلس امضاها را برای استیضاح وزیر داخله جمع کرد. این موضوع شامل برنامه برای این هفته مجلس شد. متاسفانه رییس داخله هم بیکار ننشست و شروع به دویدن خانه به خانه، به خانه های نمایندگان پارلمان نمود و متاسفانه رای ها را خرید و سلب صلاحیت نشد.

 

وی در مورد دلایل استیضاح وزیر داخله گفت: سقوط قندوز، بدامنی های عموی در افغانستان، سقوط ولسوالی ها و مقرری هایی که در داخل وزارت داخله صورت گرفته است دلایل استیضاح وزیر داخله بود. سوالهایی که از وزیر داخله در مجلس شد عموماً در مورد قندوز بود. علاوه بر آن فرار هزارها زندانی از زندان های افغانستان بود. این موضوعات را چه کسی باید جواب دهد؟ در زمان سقوط قندوز هزاران خانه چورو چپاول شد و به ناموس های مردم تجاوز شد. جوابگو چه کس باید باشد؟ سقوط های پی در پی ولسوالی ها را چه کسی باید جواب دهد؟ تا زمانی که وزیر داخله در افغانستان وزیر نشده بود حتی یک ولسوالی سقوط نکرده بود، اگر هم سقوطی اتفاق افتاده بود فقط برای چند ساعت بود که دشمنان کار خاصی نمی توانستند انجام دهند اما حالا شهرها و لسوالی ها برای روزها در دست دشمن می افتد و آنها پس از تصرف هیچ چیز در آن شهر باقی نمی گذارند. هم اکنون ولسوالی وردوج هنوز در دست طالبان است و آنها تصمیم دارند با امکانات زیادی وارد بدخشان شوند و عمارت اسلامی طالبان را در آنجا بنا کنند. این را دیگر چه کسی می خواهد جوابگو باشد؟

 

نیازی تصریح کرد که علومی رای نمایندگان را خریده و ابراز داشت: در وزارت داخله افرادی آورده شدند که سابقه های قبلی خوبی نداشتند. وزیر داخله در مجلس و در دفاع از خود گفت که در احزاب سیاسی کسانی بودند که به خاطر غرض های سیاسی بیکار مانده بودند و من آنها را به وزارت داخله آوردم تعدادی پذیرفته شدند و تعدادی هم توسط رییس جمهور رد شدند. وی هیچ دفاعی در این مورد از خود نکرد و نمایندگان به راحتی حرفش را پذیرفتد و ردشدند. چور و چپاولی که در وزارت داخله وجود دارد در بالاترین سطح فسادها قرار دارد. در این مورد هم جوابی نداشت. اینها همه می رساند که وزیر داخله با حرفهایش نتوانسته است نمایندگان مجلس را قانع کند بلکه با پولهایی که خرج کرده است توانسته دهان نمایندگان را پر کند و ببندد. امروز ما در بدترین وضعیت امنیتی کشور به سر می بریم و وزیر داخله ما از پول ملت، پول خرج می کند تا از استیضاح به در آید.

 

این نماینده مجلس عمل اعضای پارلمان را تقبیح کرده و گفت: این نشان می دهد که ضعیف ترین پارلمان دنیا پارلمان افغانستان است. دوام این پارلمان به خیر مردم افغانستان نیست. دروازه های پارلمان باید بسته شود. همین پارلمانی که قصد دارند وزیری را به خاطر هزارها فسادی را که در کشور راه انداخته است، چورو چپاول هایی که شده است، سقوط شهرهایی که انجام شده است، تجاوزهایی که به نوامیس مردم صورت گرفته است، فقر و ناامنی که در کشور حاکم شده است استیضاح کنند و این وزیر به پارلمان می آید و بدون اینکه از خود دفاع کند و بدون اینکه جواب درستی به سوالها بدهد، دوباره رای اعتماد می گیرد چرا که وی قبلاً به تمام این نمایندگان سست عنصر پول داده است و از میان هفتاد و دو نفری که قرار بود به وی کارت سرخ دهند فقط سی و شش نفر باقی ماندند. این پارلمان به درد مردم افغانستان نمی خورد.

 

وی در خصوص رشوه هایی که وزیر داخله به نمایندگان داده است گفت: از جمله کارها و وعده هایی که وزیر داخله برای این نمایندگان انجام داده است، وعده پست های ریاستی، بورس های تحصیلی خارجی به فرزندان این نمایندگان و توزیع پول به این نمایندگان بوده است. این موارد باعث شد که متاسفانه وزیر داخله ناکارآمد برای مدت نامعلوم دیگر بر گرده مردم سوار بماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار