افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا هنوز خطوط اساسی حکومت روشن نشده؟

رییس مجلس نمایندگان در نشست علنی مجلس تاکید کرد که در گشایش سال پنجم شورای ملی به رهبران حکومت وحدت ملی گفته شده است که خطوط اساسی سیاست خارجی خود را مشخص کنند اما تا کنون حکومت این کار را انجام نداده است.

 

نمایندگان مجلس با انتقاد از پیمان امنیتی با آمریکا خواستار مشخص شدن خطوط اساسی سیاست خارجی کشور شدند. برخی نمایندگان با ابراز نگرانی از درخواست رییس جمهور غنی از مسکو برای ابزار نظامی خواستار بازنگری پیمان امنیتی کابل واشنگتن شدند. رییس مجلس نمایندگان در نشست علنی مجلس تاکید کرد که در گشایش سال پنجم شورای ملی به رهبران حکومت وحدت ملی گفته شده است که خطوط اساسی سیاست خارجی خود را مشخص کنند اما تا کنون حکومت این کار را انجام نداده است. چرا خطوط اساسی حکومت روشن نشده و چرا آمریکا به پیمان امنیتی عمل نمی کند؟

عباس ابراهیم زاده عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: پیمان امنیتی با آمریکا برای اولین بار به اجبار به امضا رسید، به این خاطر که افغانستان مرکز دهشت افکنی بود و ما به خاطر امنیت و ثبات افغانستان این پیمان را امضا کردیم.

 

وی ادامه داد: مطابق با پیمان امنیتی، آمریکا، هرآنکس که به افغانستان تعرض کرد، باید از بین می برد. از طرف دیگر نیروهای امنیتی افغانستان را باید تجهیز می کرد تا هیچگونه کمبودی در مقابل دشمن نداشته باشند. مردم افغانستان امیدواری زیادی داشتند که با این پیمان امنیت به کشور بیاید و با ایجاد امنیت ثبات و اقتصاد خوب نیز بیاید. بعد از این یکسال حالا امیدواری مردم به یاس تبدیل شده است. حملات طالبان گسترش زیادی پیدا کرده و وحشیانه به مردم می تازند. علاوه بر آن گروه جدیدی به نام داعش نیز در افغانستان پایگاه ایجاد کرده اند.

 

ابراهیم زاده آمریکا را متمایل به اجرای پیمان نمی داند و می گوید: پیمان هیچ فایده ای برای کشور ما نداشته و ندارد. ما نه تا از میدان های هوایی خود را در اختیار آمریکایی ها قرار دادیم و با توجه به پیمان آمریکایی هایی که در افغانستان جرم و جنایت می کنند در افغانستان محاکمه نمی کنیم. در مقابل این امتیازاتی که ما داده ایم، آنها برای مردم افغانستان چه کاری را انجام دادند؟ آنها بی تفاوت نشسته اند و در حال انجام بازیهای منطقه ای هستند. بازیهایی که افغانستان را ناامن ساخته و هر روز می خواهند کشورهای آسیای میانه را از افغانستان تهدید کنند. آمریکا علاوه بر اینکه به کشورما امنیت نیاورده بلکه خود اینجا را ناامن کرده است.

 

این نماینده مجلس معتقد است پیمان نفعی برای افغانستان نداشته و گفت: هنگامی که پیمان امنیتی به پارلمان آمد و همه آن را مطالعه کردند، قرار شده بود که آمریکا طبق این پیمان افغانستان را از تهدیدها حفظ کند و نیروهای امنیتی را در مقابل دشمن تعلیم و تجهیز کند. در قبال این خدمات آمریکا، افغانستان باید نه پایگاه به آمریکا می داد. بعد از امضای پیمان نه آمریکا و نه حکومت آن را عملی نکردند و حالا افغانستان این اوضاع را پیدا کرده است. پاکستان هم در این میان در افغانستان مداخله صریح دارد و در وزیرستان نیروهای دهشت افکن و تروریست تربیت می کند و به داخل افغانستان می فرستد. این پیمان هیچ نفعی برای افغانستان نداشته است. فقط کمک های مالی بسیار ناچیز و اندک در اختیار اردوی ملی قرار گرفته است. آمریکا مطابق با پیمانی که با ما بسته است باید بر پاکستان فشار وارد کند که وزیرستان شمالی که مرکز دهشت افکنی است و باید آن را از بین ببرند.

 

وی با انتقاد از حکومت در عدم اجرای پیمان ابراز داشت: قبل از این که پیمان را امضا کنیم امنیتی نسبی در افغانستان حکم فرما بود اما بعد از پیمان امنیتی همان هم از ما گرفته شد و افغانستان تبدیل به میدان جنگ شد. حکومت ما هم حکومتی ناشایسته و بی لیاقت است که به جای رسیدگی به اوضاع کشور مصروف زد و بندهای تقسیم قدرت است. حالا هم بازی جدیدی را شروع کرده است و از روسیه تقاضای کمک مالی و نظامی کرده است.

 

ابراهیم زاده درمورد علت کم کاری آمریکا گفت: آمریکا در اجرای پیمان امنیتی با افغانستان صادق نیست و اهداف خود را در اینجا دنبال می کند. آنها می خواهند از شمال افغانستان کشورهای آسیای میانه را مورد تهدید قرار دهند. آنها علاوه بر اینکه طالبان را به این منظور تقویت می کنند نیروی خطرناک تر دیگری را به نام داعش در اینجا تقویت می کنند. اگر این روال ادامه پیدا کند افغانستان مرکز جنگ کشورهای آسیای میانه و آمریکا خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار