افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

چرا حکومت افغانستان تمایلی به مبارزه با داعش ندارد؟

داعش

دلیل عدم تمایل حکومت در مبارزه با داعش اینست که برافروخته بودن آتش جنگ در کشور به نفع حکومت و هم قراردادان غربی‌اش می باشد.

کارشناسان و نماینده گان با اشاره به ناامنی‌های کشور تصریح کردند: اگر در این کشور جنگی نباشد ملیون‌ها دالر به بهانه برقرای امنیت به جیب دزدان امریکایی و مقامات افغان نمی‌رود در حالی که حضور داعش راهی برای رسیدن امریکا به آسیای مرکزی است.

در حالی که نیروهای امنیتی افغان بارها اعلام کرده‌اند که تدابیر خاص‌ای را برای کنترول حملات تروریستی خاصتاً در مساجد و اماکن مقدس سنجیده‌اند و از سوی بزرگان و روحانیون افغانستان نیز وحدت راه موثر برای جلوگیری از این قبیل حملات است، اما مردم کشورمان در چند ماه گذشته شاهد بوده‌اند که داعش همچنان در افغانستان دست به حمله و توطیه زده است.

به نظر می رسد که دولت نتوانسته گروه تکفیری داعش را مهار کند و تنها سعی کرده برای پاسخ به اذهان عمومی در مقابل حوادث اخیر نیروهای امنیتی را در حال آماده باش قرار دهد تا سوژه های مشکوک را تلاشی کرده و یا پس از وقوع حمله تیم بررسی اعزام کنند، سَرَک ها را مسدود کند و در آخر اعلامیه ای را برای محکومیت رویداد های تروریستی ایراد نماید.

این موضوعات باعث افزایش سوءظن نسبت به دولت افغانستان شده است.

بسیاری از کارشناسان سیاسی و حتی مسئولان بلند رتبه دولتی به این باور هستند که تا کمک خارجی‌ها نباشد؛ امکان حملات گروه‌های تروریستی وجود ندارد.

رمضان بشردوست نماینده ولسی جرگه در این باره اظهارداشت: دلیل عدم تمایل حکومت افغانستان در مبارزه با داعش این است که بر افروخته بودن آتش جنگ در این کشور به نفع این حکومت و همقراردادان غربی‌اش است.

وی تصریح کرد که اگر در افغانستان جنگی نباشد به رهبران و مقامات حکومت وحدت ملی امکانات و موترهای پیشرفته داده نخواهد شد.

نماینده ولسی جرگه ادامه داد: اگر در این کشور جنگی نباشد ملیون ها دالری که امریکایی ها ادعا می‌کنند برای تامین امنیت افغانستان هزینه کرده‌اند به جیب دزدان امریکایی نمی رود و اشخاص پر قدرت دیگر نیز نمی‌توانند دارایی های این کشور را به تاراج ببرند.

بشردوست معتقد است: تا زمانی که مسئولیت‌های حکومتی به متخصصین آن سپرده نشود، حکومت نمی‌تواند از پس وظایف خود بخوبی بر آید.

عبدالستار خواصی نماینده دیگر مردم افغانستان در ولسی جرگه نیز اظهار کرد که حضور و فعالیت داعش در افغانستان راهی برای رسیدن امریکا به کشورهای آسیای مرکزی است.

خواصی به این عقیده است که داعش با انجام حملات تروریستی خود بهانه را برای حضور طولانی مدت امریکا در افغانستان و منطقه فراهم می‌کند.

به بیان این نماینده ولسی جرگه، امریکا از قدرت نظامی روسیه و ایران هراس دارد.

احمد سعیدی دپلومات سابق و کارشناس مسایل سیاسی نیز همانند خواصی حضور داعش در افغانستان را بیشتر به منظور اهداف کشورهای قدرتمند عنوان نمود.

وی گفت که امریکا تمام سعی خود را می‌کند تا پای تروریست‌های داعش به آسیای مرکزی باز شود و به همین دلیل جنگ افغانستان سالها ادامه خواهد یافت.

برخی از کارشناسان نظامی نیز معتقدند که پروگرام دولت برای مبارزه با تروریزم نادرست است؛ حکومت نمی تواند تنها با تلاشی بدنی و مسلح کردن مردم با داعش و تروریستان مبارزه کند بلکه نیاز است تا از شیوه های استخباراتی جلوی حملات این چنین گرفته شود.

وحید مژده کارشناس سیاسی و آگاه امور طالبان اظهارداشت: دولت افغانستان پلان جامع و مفیدی را برای مبارزه با تروریست‌ها ارایه نکرده و تنها نقش واکنشی در برابر حملات تروریستی داشته است.

وی خاطرنشان کرد که تنها با مسلح کردن محافظان مساجد نمی‌توان جلوی تروریست‌های تکفیری را گرفت که قصد انجام حمله انتحاری را دارند.

مژده درباره اتهامات حمایت از داعش توسط برخی از مقامات دولت افغانستان نیز گفت: اگر دولت این کشور واقعاً در حمایت از داعش دست ندارد پس چرا پاسخ روشنی در این رابطه ارایه نمی‌کند؟

اشاره مژده به سخنان اخیر حامد کرزی در ارتباط با دست داشتن دولت افغانستان در حمایت از داعش بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار