افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا برخی فرماندهان با واسطه به ارتش می روند؟

یکی از مشکلات جنگ کنونی گماشتن برخی فرماندهان ارتش برپایه روابط است. در حالیکه چند روز پیش رییس جمهور خطاب به نیروهای امنیتی گفته است که تمامی شما بر اساس مسلکی بودن و نه بر اساس روابط شخصی انتخاب می شوید. این در حالی است که نماینده ویژه رییس جمهوراین گفته را نقض می کند و می گوید کسانی که با واسطه فرمانده ارتش شده اند توانایی جنگ ندارند. چرا برخی فرماندهان با واسطه به ارتش می روند و چرا این تناقض گویی ها وجود دارد؟

 

مولانا فرید تحلیلگر سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: من به نوبه خود از طرح رییس جمهور که باید اردو سیاسی ساخته نشود و کاملاً مسلکی و تخصصی باشد و واسطه و واسطه بازی در نیروهای امنیتی کاملاً از بین برده شود، به عنوان یک تبعه افغانستان استقبال می کنم اما نباید فراموش کنیم که این موضوع در قانون اساسی افغانستان گنجانده شده است. حرف زدن در مورد این موضوع آسان است. مهم این است که ما چطور می توانیم در عمل نشان دهیم. در عمل نشان دهیم که ما اردو را سیاسی، قومی و تیمی نمی سازیم و آن را مجزا از تمام زد و بندهای غیر مسلکی و خلاف تعلیم نامه اردو به دور نگاه می داریم. این واضح و ثابت است که مردم باید عملاً این موضوع را ببینند.

 

وی ادامه داد: متاسفانه رهبران ما تا به حال بر خلاف حرف هایی که زده اند عمل به این موضوع نداشته اند. در افغانستان، نظام هایی که روی کار می آیند، فکر می کنند که باید از تمامی افراد، اشخاص و اتباع کشور مطابق میل خود استفاده ابزاری کنند. هر کسی را که دلشان می خواهد درهر قسمتی بگمارند تا از طریق آن کارهایی را که می خواهند به پیش ببرند نه اینکه هر متخصصی را در جایگاه مخصوص خود بگذارند تا کشور به سوی پیشرفت و آبادانی برود.

 

فرید معتقد است تفاهم و یکدستی حتی در میان رهبران حکومت دیده نمی شود و اظهار کرد: تاکنون رهبران سیاسی افغانستان نتوانسته اند بین هم به تفاهم برسند، حتی اعتمادی که لازم است بین شان باشد را ایجاد نکرده اند. به طوریکه یکی از آنها حرفی می زند و دیگری آن گفته را نقض می کند. نماینده حکومت داری خوب رییس جمهور در افغانستان باید با تفاهم با رییس جمهور حرف بزند که متاسفانه اینطور نیست و این ضعف هر روز در کشور بیشتر می شود. تناقض گویی چیزی است که واضح و آشکار در میان رهبران حکومت وحدت ملی دیده می شود.

 

این تحلیلگر سیاسی رییس جمهور را درمورد عملکردش در قندوز، مورد انتقاد شدیدی قرار داده و گفت: در قندوز، همه نیروهای امنیتی تلاش بسیاری کردند تا شهر را پس بگیرند اما متاسفانه رییس جمهور از کسانی در قندوز تقدیر کرد که حتی در سقوط آن نیز سهم داشتند. این کار چند دستگی را میان اردو به وجود می آورد و فداکاری هایی را که دیگران کرده اند را زیر سوال می برد. علاوه بر آن نشان می دهد که رییس جمهور هیچ توجهی به وضعیت قندوز ندارد. تقدیر از کسانی که قندوز را سقوط داده اند به چه معنا است؟ آیا رییس جمهور از سقوط این شهر خوشحال است؟ یا می خواهد مردم را فریب دهد که این افرادی که از آنها تقدیر شده افرادی هستند که نقشی در سقوط نداشته بلکه فداکارانه کار کرده اند؟

فرید کار رییس جمهور را در قندوز و دیگر عزل ها و نصب های وی را در حکومت خلاف عدالت اجتماعی دانسته و افزود: ما زمانی می توانیم در کشور وحدت ملی داشته باشیم که عدالت اجتماعی حاکم باشد. وحدت ملی بدون عدالت اجتماعی ممکن نیست. اگر نگاهی به کسانی که در پست های های دولتی قرار گرفته اند بیاندازیم متوجه می شویم که عملکرد حکومت،خلاف تعهدات و حرفهای رهبران است. رییس جمهور ادعا می کند که هیچ شهروندی از شهروندی دیگر کمتر نیست، هیچ شهروندی از شهروند دیگر بیشتر نیست. این حرف نشان می دهد که حرفی واقعی و قلبی نیست. بلکه فقط شعاری است که به مردم گفته می شود اما جنبه عملی ندارد. ما چرا نمی توانیم از افراد مختلف در پست های مختلف داشته باشیم؟ دلیل این است که بی اعتمادی وجود دارد. پس اینجا در عمل رهبران ثابت می شود که برخی شهروندان از بعضی دیگر در نزدشان بهتر است. هر کدام از این رهبران که در عمل اینگونه رفتار کنند از نظر مردم قابل بازخواست هستند.

 

وی در پایان گفت: رهبران حکومت وحدت ملی ابتدا باید کردار خود را اصلاح کنند. این اختلاف گذاشتن میان مردم را کنار بگذارند و بعد در رسانه ها حرف بزنند که ما مخالف گماشتن افراد با توجه به قوم و مذهب و رابطه هستیم چرا که مردم از روی عمل در مورد آنها قضاوت می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار