- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

چرا با وجود نیروهای امنیتی مردم باید دست به ماشه شوند؟

وضعیت امنیتی در ماه های گذشته به طوری نگران کننده شده بود که سرپرست ولایت بلخ عطا نور لباس نظامی به تن کرده و معاون اول رییس جمهور جنرال دوستم به شمال کشور رفته و گفته است که لباس نظامی می پوشد. محقق معاون رییس اجرایی نیز خواستار مسلح شدن مردم مناطق مرکزی افغانستان شده است. وی از دولت خواسته است تا مردم این مناطق را در مقابل طالبان مسلح سازد. وی هشدار داده است که اگر دولت در این زمینه عمل نکند، خود وارد عمل می شود و سلاح و مهمات برای مردم این مناطق فراهم خواهد کرد.

 

حاجی محمد محقق معاون رییس اجرایی در برنامه «فراخبر» گفت: در جنگ های اخیر، در برخی جاها رسیدگی کافی به سربازان امنیتی افغانستان انجام نشد. متاسفانه به دلیل غفلت، بی توجهی و گزارشات اشتباه از سوی مسوولان به حکومت، نیروهای زیادی از ما تلف شدند. در جلریز سی ساعت جنگ جریان داشت و به دلیل بی توجهی و عدم هماهنگی برای رساندن امکانات سربازان ما تلف شدند. در منطقه دای چوپان نیز چنین اتفاقی افتاد. موضوع جلریز باید پیگیری شود. اگر این کار انجام نشود، شیرازه حکومت وحدت ملی دچار اشکال می شود و دفاع وطن زیر سوال می رود.

 

وی در خصوص مناطقی از هزاره جات که نیاز به مهمات دارند عنوان کرد: پسته هایی در منطقه ارزگان نیز وجود دارد که نیاز به حمایت و مهمات دارند. گرچه از وزارت دفاع به من وعده شده است که آنها را حمایت می کنیم اما این حرف باید ضمانتی داشته باشد تا در جاهایی که ضرورت است حمایت انجام شود و غلفت صورت نگیرد.

 

محقق در خصوص گروه داعش در افغانستان گفت: هم اکنون در افغانستان پروژه جدیدی روی کار آمده است، پروژه جدیدی که نیروهای بین المللی را به کشور ما وارد کرده است. پشتیبان این پروژه کشورهای پیشرفته، متمکن و قوی هستند. این نیروهای جدید روی مردم غیر نظامی کار می کنند. مسافران را می دزدند، می کشند و به گروگان می گیرند. این وضعیت تا جایی رسیده است که دو نفر از زنان قوم هزاره را ربوده اند. آنها هیچ معیاری از جنگ را رعایت نمی کنند. در طول تاریخ جنگ های افغانستان، تا به حال زنان به گروگان گرفته نشده اند.

 

معاون رییس اجرایی به مردم هزاره آماده باش برای دفاع از خود داده و گفته است: من به مردم هزاره هشدار داده ام که متوجه خود باشند. چرا که نمی شود تمام کارها به دوش اردو و پولیس باشد. ممکن است آنها نتوانند به تمام ناامنی ها رسیدگی کنند. من به مردم تذکر داده ام که آماده باشند تا اگر در جاهایی اردو و پولیس نتوانستند رسیدگی کنند به آنها کمک کنند.

 

وی در خصوص چگونگی فراهم کردن تسلیحات برای مردم هزاره اظهار کرد: وقتی بر مناطق هزاره نشین فشار آید از هرچیزی که به دستمان آمد استفاده می کنیم. اگر ما هزاره ها مجبور شویم که در کنار اردو و پولیس، خودمان نیز دفاع نماییم این کار را انجام خواهیم داد.

 

محقق تشکیل نیروهای اربکی و خیزش های مردمی را در این شرایط ضروری دانسته و گفت: این فیصله در چوکات حکومت وجود دارد تا در جاهایی که ضرورت وجود دارد و کمبود احساس می شود پولیس اربکی ایجاد شود. استاد عطانور و جنرال دوستم هم اکنون که جنگ شدت یافته است لباس نظامی پوشیده اند و به تشکیل نیروهای اربکی پرداخته اند. در مناطق مرکزی هم با تشکیل نیروهای اربکی و خیزش های مردمی باید در کنار اردو و پولیس ایستاد و در چارچوب استراتژی حکومت وحدت ملی از منطقه دفاع کرد. اگر رییس جمهور و رییس امنیت از من خواستند که به هزاره جات یا شمال بروم و یک خط دفاعی را به عهده بگیرم درکنار مردم خواهم بود و به جبهه خواهم رفت.

 

وی شنیدن صدای اعتراض های هزاره ها و رسیدگی به خواست های آنان را وظیفه حکومت دانسته و افزود: صدای مردم ما باید شنیده شود. این مردم مردمی هستند که در زمان انتخابات میلیون میلیون رای دادند و ما را به عنوان نماینده های خود انتخاب کردند. ما باید گلایه ها را به گوش رییس جمهور برسانیم. مردم هزاره مردمی هستند که سال ها ما را در سنگرهای جنگ حمایت کردند. وقتی در بلخاب سه سال در محاصره دشمن بودم آنها از حمایت خود دریغ نکردند. من نمی توانم ببینم که آنها گروه گروه کشته می شوند و من هیچ کاری انجام ندهم.

 

محقق در خصوص نتایج مذاکرات اول صلح گفت: شنیده شده است که در نشست اول مذاکرات صلح در اسلام آباد حرفهای خوبی زده نشده است. امیدوارم که در نشست دوم به نتایج بهتری برسیم اما چندان به آن امیدوار نیستم. چرا که حالا به جای طالبان داعش به میان آمده است و آنها جنگ را ادامه می دهند.