افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

چرا افراد محکوم به اعدام در افغانستان به موقع اعدام نمی شوند؟

در کنار این که عدم تطبیق به موقع حکم اعدام بالای افراد محکوم به اعدام مرگ تدریجی شمرده می شود، جزای دیگر که سلب آزادی است، نیز بر اشخاص محکوم به اعدام تطبیق می گردد.

تطبیق دو جزا بالای افرادی که یک عمل جرمی را مرتکب شده اند نگرانی های کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را بر انگیخته است.

شمس الله احمدزی رییس دفتر ساحوی کمسیون مستقل حقوق بشر با اشاره به این مساله، دولت افغانستان را متهم به نقض حقوق بشر می کند:

« از لحاظ حقوقی به یک عمل جرمی کسی دو جزا داده نمی تواند، کسانی که به حکم اعدام در محابس افغانستان زندانی شده اند، خلاف اصل حقوقی، این افراد هم زندانی شدند و اگر در آینده حکم اعدام بر آنان تطبیق گردد، خلاف اصل حقوقی دو جزا بر آنان تطبیق می شود، جزای سلب آزادی و جزای اعدام.

در این مورد دولت تخلف کرده است، یک عمل نقض حقوق بشری را مرتکب شده است، هم 10 یا 12 سال آزادی یک فرد سلب شده و سپس حکم دیگر محکمه بر وی تطبیق شده است.»

به اساس گزارش ها، حالا در افغانستان در حدود 200 تا 250 تن از زن و مرد محکوم به اعدام اند.

کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که این افراد از سال 1381 شمسی به این طرف در قید بر سر می برند.

از میان افرادی که محکوم به اعدام شده، اما به موقع اعدام نگردیده اند، با خانمی برخوردم.

این خانم محکوم به اعدام بدون افشای نامش گفت که از 9 سال به این سو زندانی است.

وی که در زندان زنانه بادام باغ کابل حبس است می گوید، بدون این که سرنوشت اش تعیین شود و یا حکم اعدام بر او تطبیق گردد، سال ها را در زندان سپری کرده است.

این خانم که 40 سال عمر دارد می گوید که هر لحظه و دقیقه انتظار مرگ را می کشد:

« مدت 9 سال می شود که در این جا زندانی استم، اما به حالت بی سرنوشتی به سر می برم، نه تخفیف دارم و نه سرنوشتم معلوم است، نمی دانم که قید من 20 سال یا 30 سال و یا بالاخره چند سال است.

پنج و نیم سال می شود که به اعدام محکوم شده ام، در این پنج و نیم سال چرا برای من دو جزا می دهند، یکی جزای این را می دهند که من به حالت عبرت به سر برم، دیگر این که من هر لحظه انتظار مرگ خود را دارم، از دولت خواهش دارم که اگر گناه کار استم مرا اعدام کند، اگر گناهکار نیستم سرنوشت مرا معلوم کند، حوصله من تمام شده تا سال 1392 می توانم به همین حالت صبر کنم، اگر سرنوشت من معلوم نشد شاید من حکم اعدام را بر خود تطبیق کنم.»

در مورد تطبیق دو جزا در عین زمان بالای مجرمین و این که چرا افراد محکوم به اعدام به موقع اعدام نمی شوند، با مقام های لوی څارنوالی افغانستان در تماس شدیم.

رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی گفت، تطبیق حکم اعدام نیاز به توشیح رییس جمهور دارد:

« حکم اعدام زمانی تطبیق می شود که به توشیح رییس جمهور برسد، تطبیق حکم اعدام مشروط به امضای رییس جمهور کرزی است، محکومان به اعدام به مرگ محکوم اند، قانون می گوید تا زمانی که حکم اعدام بر محکوم تطبیق می شود وی باید در زندان به سر برد.»

زمانی که این موضوع را با ریاست جمهوری افغانستان در میان گذاشتیم، آنان از تبصره در این مورد خودداری کردند.

گفته می شود که تاخیر و یا عدم تطبیق حکم مجازات در افغانستان سبب می شود، که میزان جرایم در این کشور افزایش یابد.

افغانستان در فهرست کشور های قرار ندارد که اجرای حکم اعدام در آن در سطح بالا باشد در حالی که چین، ایران و عربستان سعودی از جمله کشور های به حساب می روند که حکم اعدام در آن بیشتر تطبیق می گردد.

با آنکه در سال های اخیر، بالای شماری محدودی از افراد در افغانستان حکم اعدام عملی شده است اما اگر رییس جمهور کرزی حکم اعدام صد تا دو صدو پنجاه تن دیگر را نیز توشیح کند، به تعدادی اشخاص که در ده سال گذشته در این کشور به دار آویخته شده اند افزوده خواهد شد.

 

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار