افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا اصلاحات اجرا نمی شود؟

طبق تفاهمنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی رهبران حکومت باید بی درنگ به اصلاحات انتخاباتی می پرداختند و انتخابات را در زمان خودش برگزار می کردند اما نه تنها این کار انجام نشده است بلکه اختلافات سران حکومت همچنان ادامه دارد. هنوز روشن نیست که چه کسانی و چرا مانع اصلاحات انتخاباتی می شوند. چرا اصلاحات اجرا نمی شود و چه کسانی مانع این روند هستند. تا چه وقت این وضعیت دوام خواهد داشت؟

 

ناهید فرید عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: اختلافات میان رهبران در این مدتی که گذشت چنان آنان را به خود مشغول داشت و از تمام کارها و اصلاحاتی که وعده داه بودند، بازداشت که حالا رهبران، خود اعتراف می کنند و می گویند ما در پروسه اصلاحات ناکام هستیم.

 

وی در خصوص علت عدم توانایی رهبران در اصلاحات اظهار کرد: یکی از نویسندگان متبحرعرصه سیاست می گوید اگر کشوری، منابع، نفت، توانایی و جمعیت کافی داشته باشد اما مدیران دلسوز نداشته باشد هیچگاه به توسعه نمی رسد. هیچگاه پیشرفت نمی کند. متاسفانه ما در چنین وضعیتی قرار داریم. هم اکنون ما نمی توانیم انتخاباتی با شش میلیون نفر برگزار کنیم. معادن زیر زمینی زیادی داریم اما مدیر دلسوز نداریم تا همه این توانایی ها و دارایی ها را مدیریت کند تا موفق شویم.

 

بانو فرید مخالف ادامه کار نورستانی برا کمیسیون انتخابات است و می گوید: افرادی مثل نورستانی انتخابات سال نود و سه را به جایی کشاندند که مردم دیگر علاقه ای ندارند به پای صندوق های رای بروند و رای بدهند. موافقان نورستانی در پارلمان گفتند که وی مطابق قانون هنوز رییس کمیسون است و باید به کار خود ادامه دهد. کدام قانون گفته است که یک رییس می تواند تقلب کند و با انتخاباتی بحرانی کشور را به بحران ببرد و همچنان به کار خود ادامه دهد. این هم در حالی است که آینده افغانستان هیچ اهمیتی برای وی ندارد.

 

وی وارد کردن احزاب را در سیستم انتخاباتی بخشی از اصلاحات دانسته و گفت: ما باید سیستم انتخاباتی را تغییر دهیم. این سیستم باید از سیستم تک روی غیر قابل انتقال به سیستم مختلط تبدیل شود یعنی هم گروهی باشد و هم برای افراد باشد. کم کم احزاب باید انتخابات حضور داشته باشند. اگر انتخابات فقط برای یک شخص باشد، وی رای بیاورد و پنج سال هم در حکومت باشد برایش مهم نیست که در آینده در قدرت باشد یا نه، در همان پنج سال به فکر منافع شخصی خود است اما وقتی حزب به قدرت می رسد می خواهد در قدرت بماند و به مرم پاسخگو باشد. اگر ما احزاب را وارد سیستم انتخاباتی کنیم بخشی از اصلاحات صورت می گیرد.

 

این نماینده مجلس در ارتباط با دلیل شدت بحران در انتخابات اخیر چنین گفت: هر انتخاباتی در افغانستان دچار مشکل بوده و این مشکلات برای هر انتخابات بعدی ادامه داشته است چرا که اصلاحات در آن نیامده و مشکلات روی هم انبار شده است. تغییری نیامده و اراده ای برای تغییر آن وجود نداشته است. انتخابات سال نود و سه بدترین بحرانی بود که در طول سال های گذشته داشتیم و اگر اصلاحات نیاید انتخابات بعدی بدتر از این هم خواهد شد.

 

وی ادامه داد: افرادی که در تقلب انتخابات نود و سه دست داشتند باید مجازات شوند اگر این کار انجام نشوداین قصه همچنان ادامه پیدا می کند، حتی اگر ما تغییر در سیستم هم بیاوریم و کمیسیون با همان افراد قبلی باشد دوباره وضعیت تکرار می شود.

 

فرید دلیل عدم تمایل برخی افراد به اصلاحات را چنین بیان کرد: کسانی که نمی خواهند تذکره های الکترونیکی توزیع شود، کسانی هستند که شفافیت را در انتخابات و حکومت داری نمی خواهند. کسانی که طرفدار فساد اداری هستند، کسانی که نمی خواهند نفوس افغانستان معلوم شود، کسانی که نمی خواهند این مردم متوجه شوند که برای آینده خود چه می خواهند، کسانی که نمی خواهند اصلاحات بیاید و آنها تا هر زمان که می خواهند به فساد خود ادامه دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار