افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

پُشت ترمپ به مردمش گرم نیست!

ترمپ

به راپور رسانه پاکستانی اکسپرس تریبون، مردم امریکا با حضور نظامیان خود در این کشور مخالف هستند.

در حالی که رییس‌جمهور امریکا استراتیژی جدید این کشور در افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرده است، برخی کارشناسان آن را تکرار اشتباهات گذشته امریکا در افغانستان می‌دانند و موفقیت این پلان را بعید می‌دانند.

رسانه پاکستانی اکسپرس تریبون حضور طولانی‌مدت امریکا در افغانستان را بعید می‌داند، زیرا مردم امریکا با حضور نظامیان خود در این کشور مخالف هستند.

این رسانه نوشت: استراتیژی رییس‌جمهور امریکا توسط مقامات نظامی ارشد این کشور که به دولت ترمپ پیوسته‌اند آماده شده و این رویکرد نظامی پشتوانه مردم امریکا را ندارد.

این در حالی است که برخی حامیان ترمپ، از جمله استیو بنن استراتیژیست ارشد و سباستین گورکا دستیار ارشد وی توسط مقامات ارشد نظامی در دولت امریکا از ارگ سفید بیرون رانده شدند.

گفتنی است که این افراد نفوذ خود را در اردوی ترمپ از دست نداده‌اند و خرد استراتیژی جدید امریکا در افغانستان را زیر سوال می‌برند؛ از اینرو اظهارات ترمپ در زمان اعلام استراتیژی شاید سخنان نهایی وی درباره افغانستان نباشد.

با این حال، رییس‌جمهور امریکا نشان داده که استقامت یکی از نقاط قوتش نیست و احتمال آن می‌رود که ترمپ خسته از شرایطی که برای خود و دولتش ایجاد کرده، دستور خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را صادر کند.

ترمپ اخیرا اظهار کرده که پاکستان از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و مقامات این کشور نیز در واکنش به آن خواستار مسدود کردن مسیرهای هوایی و زمینی با امریکا شدند؛ گفتنی است که مسیر تدارکات نظامیان امریکایی و ناتو مستقر در افغانستان از خاک پاکستان و یا حوزه هوایی این کشور می‌گذرد.

یادآوری می‌شود واشینگتن پرداخت 255 ملیون دالر کمک‌ مالی نظامی به اسلام‌آباد را اخیرا تا زمانی تعلیق کرده است که پاکستان علیه گروه‌های مخالف امنیت افغانستان اقدامات لازم را انجام دهد.

 

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار