افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

پلان شوم سیا برای براندازی دولت منتخب ونزویلا

مایک پامپئو ، رییس سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سیا) اعتراف کرده که این کشور در حال تلاش برای براندازی دولت منتخب ونزویلا است و در همین راستا با مخالفان دولت در این کشور همکاری می‌کند.

روزنامه ایندیپندنت اظهارات رییس سیا را صریح‌ترین اشاره واشینگتن به دخالت در امور داخلی یک کشور امریکای لاتین توصیف کرده است.

مطابق این راپور، پامپئو گفته امیدوار است بتواند شاهد انتقال در ونزویلا باشد و سیا، تمام تلاش خود را برای درک فعل و انفعلات در این کشور امریکای لاتین انجام می‌دهد.

وی گفت: من یک هفته پیش در شهر مکزیکو و بوگاتا بودم و درباره همین موضوع صحبت کردم و تلاش کردم به آنها کمک کنم تا بتوانند کارهایی انجام بدهند که نتیجه بهتری برای منطقه خودشان و منطقه ما ایجاد کند.

اظهارات رییس سیا که در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ در اجلاس امنیتی آسپن، در ایالت کلرادو مطرح شد باعث خشم طرفداران دولت ونزویلا شده است. نیکلاس مادورو ، رییس‌جمهور ونزویلا که در سال 2013 به این سمت انتخاب شده، اظهارات پامپئو را محکوم و از دولت‌های کشورهای مکزیک و کلمبیا انتقاد کرده است.

دولت امریکا که اخیراً جنجال‌های فراوانی بر سر دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا به راه انداخته، سوابق طولانی براندازی دولت‌های روی کار آمده با انتخابات در کشورهای امریکای لاتین دارد.

دستگاه حاکمیت امریکا در ونزویلا برای تضعیف دولت منتخب مادورو، و پیش از او هوگو چاوز تلاش کرده است. واشینگتن رهبری کودتایی در سال 2002 در ونزویلا را در دست داشت که تا آستانه براندازی دولت چاوز پیش رفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار