افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

پلان اسراییل برای بیرون راندن فلسطینی ها از قدس اشغالی

فلسطینی

یکی از اعضای کنیست (پارلمان) اسراییل پلانی را برای ساخت دیوار حائل آماده کرده است که محله های عربی را از قدس جدا می کند.

به گزارش افغان تلکس به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم ، عنات بارکو از اعضای کنیست (پارلمان) اسراییل به دستور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل پلانی را برای ساخت دیوار حائل آماده کرده است که محله های عربی را از قدس جدا می کند.

به نوشته روزنامه معاریو، هدف از ایجاد این دیوار تحقق هدف افزایش یهودیان در قدس تا 95 فیصد کل جمعیت آن است و این کار با انتقال شهرک ها و قریه ها و اردوگاههای اطراف قدس به مناطق تحت کنترول تشکیلات خودگردان فلسطین صورت می گیرد.

نکته قابل توجه اینکه بارکو در آغاز سال جاری عیسوی نتانیاهو را در جریان کلیات این پلان قرار داد و او نیز با نگاهی مثبت به پلان مزبور بارکو را به ادامه کار در این خصوص فراخواند و به این ترتیب وی تا تکمیل نهایی پلان خود ادامه داده و آن را تقدیم نتانیاهو کرد.

بارکو در این باره گفت، متوجه است که اعضای لیکود این پلان را به مثابه تقسیم قدس قلمداد خواهند کرد اما از نظر او پلان مزبور نقشه ای برای نجات قدس است.

تحقیقات جغرافیه یی و جمعیتی به نفع پلان بارکو

پرفیسور دیلا پیرگولا در تحقیقاتی در همین ارتباط اعلام کرد، در دیسِمبر 2016 تعداد جمعیت قدس به 882 هزار نفر رسید که از مجموع این تعداد 550 هزار نفر یهودی بودند که 73 فیصد جمعیت این شهر را تشکیل می دادند در حالی که تعداد فلسطینی ها بالغ بر 332 هزار نفر بود اما میانگین تعداد یهودیان کاهش یافته و به 62 فیصد کل جمعیت آن رسید.

بر اساس تحقیقات پیرگولا از سال 1967 میانگین افزایش یهودیان در قدس 180فیصد بود که روندی مثبت به شمار می آید اما در عین حال تعداد فلسطینی ها نیز در همین مدت 368 فیصد افزایش داشت و به این ترتیب دو برابر یهودیان افزایش جمعیت داشتند و اکنون نیز این روند به همان ترتیب ادامه دارد در حالی که تعداد یهودیان در قدس سالانه کاهش می یابد و بر اساس پیش بینی ها در سال 2025 به 60فیصد و در سال 2030 به 58فیصد کل جمعیت آن خواهد رسید.

در این میان پلان بارکو این سوال را مطرح کرده است که باقی ماندن 330 هزار فلسطینی تحت حکومت اسراییل چه حاصلی دارد جز اینکه باعث افزایش مشکلات و خطرهای جغرافیه ی جمعیتی این شهر شود؟

بر اساس این پلان اسراییل تمام محله های فلسطینی در شرق قدس را به تشکیلات خودگردان تحویل می دهد و سپس تشکیلات خودگردان نیز تلاش می کند ای مناطق را به دو شهر بیت لحم و رام الله مرتبط سازد.

طرح بارکو شامل ایجاد دیوار حائل و موانع نظامی برای جدا کردان شهرک ها و قریه ها و نیز اردوگاههای فلسطینی ها با سایر بخش های قدس از جمله شهرک هایی است که در قدس اشغالی ساخته شده است و سپس با ساخت شاهراه و تونل و سَرَک از برخورد یهودیان و فلسطینی ها جلوگیری می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار