افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

پشتیبانی امریکا از مقام‌های فاسد عامل اصلی ناپایداری اقتصادی در افغانستان

اقتصاد

اداره تفتیش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید: ناپاید‌اری اقتصادی در افغانستان محصول پشتیبانی غیرعمدی امریکا از مقام‌های فاسد در افغانستان می‌باشد.

رییس اداره‌ سیگار جان ساپکو، گفته‌است که میزان تلاش برای توسعه‌ی بخش خصوصی با بخش‌های امنیت، ظرفیت اداره‌ها در حکومت، روابط همسایه‌ها با افغانستان و فساد همخوان نبوده‌است. به گفته‌ی او؛ حکومت افغانستان هنوز برای نیمی از بودیجه‌ خود نیازمند کمک‌های بین‌المللی است.آقای ساپکو افزوده‌است : عساکر ما امکان دارد از افغانستان خارج شوند، اما پول ما همچنان هزینه خواهد شد.او با تأکید بر ادامه‌ی توسعه‌ی بخش‌های خصوصی پویا از سوی اداره‌ی توسعه‌ی بین المللی امریکا در افغانستان گفته‌است، ادامه‌ی تلاش برای مبارزه با فساد در همکاری با نهادهای چون پوهنتون ها، مراکز عملی و پژوهشی و اتحادیه‌های تجارتی و آموزش‌های تخنیکی می‌تواند، راه حل دراز مدتی برای این مشکل باشد.
این در حالی است که بانک انکشاف آسیای حدود ده روز پیش با نشر راپوری اعلام کرده‌بود که اقتصاد افغانستان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ عیسوی با رقم ثابت ۲.۵ فیصدی در سال ۲۰۱۷ عیسوی، افزایش نمی‌یابد.
رییس بانک انکشاف آسیایی سمویل تومیوا ، هنگام نشر این راپور گفته‌بود که چالش‌های امنیتی و سیاسی از عمده‌ترین مانع رشد اقتصادی در افغانستان می‌باشد.او با تعهد از همکاری‌های دوام‌دار این بانک در رشد و توسعه‌ی زیربناها و هم‌کاری‌های منطقوی افغانستان به حکومت افغانستان توصیه کرده‌بود که برای رشد اقتصادی، باید زمینه‌ی سرمایه‌گذاری خصوصی را بیش‌تر فراهم کند.

بر اساس راپور این بانک، میزان رشد اقتصاد افغانستان از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۱۷ عیسوی، از ۲.۴ فیصد به ۲.۵ فیصد افزایش یافته‌بود و بلندترین میزان آن با رقم ۲۱ فیصد در سال ۲۰۰۹ عیسوی می‌باشد که این رشد از سال ۲۰۱۴ با رقم‌های پایینی در نوسان بوده‌است.

 

  1. Noormohammad Noori :

    دقیقأ درست

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار