افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان به خوبی غلامی باداران خود را انجام می دهد!

پاکستان جزو مستعمرات انگلیس به حساب می آید و قوانین آن طوری تصویب شده است که انگیلیسی ها می خواستند. سیاستمداران پاکستان هم کاری بر ضد اربابان خود نمی کنند و به خوبی غلامی باداران خود را انجام می دهند.

 

ناامنی در افغانستان به شدت گسترش یافته و اوضاع وخیمی را ایجاد کرده است. این روزها همه سوال ها این است که ما که با آمریکا پیمان امنیتی امضا کرده ایم چرا باید ناامنی داشته باشیم. آن هم با یک کشور قدرتمند از لحاظ نظامی و مالی که اگر اراده ای برای مهار ناامنی داشته باشددر ظرف چند روز می تواند این کار را انجام دهد. حالا چرا آمریکا اراده ای برای مهار ناامنی ها ندارد؟ این کشور چه اهدافی را در افغانستان دنبال می کند؟

 

عبدالقادر زازی وطن دوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: آمریکایی ها هیچ وقت بر سر پاکستان فشار وارد نمی کنند. چرا که قبل از اینکه ما دوست استراتژیک آمریکا شویم، پاکستان خیلی قبل تر از ما با آمریکا هم پیمان بوده است.

وی در خصوس دلیل عدم فشار آمریکا بر پاکستان اظهار کرد: پاکستان جزو مستعمرات انگلیس به حساب می آید و قوانین آن طوری تصویب شده است که انگیلیسی ها می خواستند. سیاستمداران پاکستان هم کاری بر ضد اربابان خود نمی کنند و به خوبی غلامی باداران خود را انجام می دهند اما در افغانستان سیاستمداران به خوبی پاکستانی ها این کار را نمی کنند به همین دلیل است که آمریکا پاکستان را نسبت به افغانستان ترجیح می دهد. هرچند آمریکا در این چهارده سال کوشش کرده است که سیاستمداران افغانستان را تبدیل به غلامان حلقه به گوش خود کند. آنها هم کسانی بودند که به خاطر به قدرت رسیدن خود غلامی آمریکا را قبول کردند اما همیشه مردم افغانستان آنها را مورد فشار قرار می دهند که یا از این حالت بیرون آیند و یا از قدرت کنار روند.

وطن دوست حضور آمریکا را حضوری بی فایده و مضر در افغانستان دانسته و افزود: کشور ما به آمریکایی ها نیاز نداشت. بلکه کسانی که می خواستند به قدرت برسند به آنها نیاز داشتند. این افراد همان رهبران حکومت هستند که با کارهایشان افغانستان را به این روز رساندند. آمریکایی ها از سال 2001 که به کشور ما آمدند وعده دادند که تروریزم را از بین می برند، حکومت داری خوب را در اینجا ایجاد می کنند و اقتصاد افغانستان را به سوی پیشرفت و بهبود می برند اما دیدیم که هیچ کدام از این اتفاقها نیفتاد بلکه تروریزم قوی تر شد و علاوه بر طالبان گروه جدیدی به نام داعش در افغانستان پدید آمد.

 

به باور این نماینده مجلس، پیمان امنیتی نه تنها به کشور امنیت نیاورد بلکه بعد از امضای آن ناامنی ها گسترش یافت و هیچ فایده ای هم نداشت. تنها فایده ای که پیمان امنیتی برای ماداشت کمک های ناچیز مالی بود که آمریکا به نیروهای امنیتی ما داد اگر این کمک های ناچیز هم نبود باز هم نیروهای امنیتی می توانستند سرپا باشند.

 

وی با انتقاد از رهبران حکومت وحدت ملی گفت: متاسفانه سران حکومت ما افرادی ناشایسته و نالایق هستند که نه می توانند فشارهای لازم را برای عملی کردن این پیمان بر آمریکا بیاورند و نه اراده ای برای این کار دارند. چرا که آنها اصلاً هدف امنیت کشور را ندارند.

 

وطن دوست درمورد اراده غرب در مهار ناامنی در افغانستان گفت: غربی ها هم در بیشتر موارد نخواستند که امنیت در افغانستان برقرار شوند. آنها متناسب با اهدافی که در اینجا دارند نه تنها ناامنی را مهار نکردند بلکه آن را حمایت کردند تا خود به راحتی به اهداف خود برسند. ناامن کردن افغانستان برای آنها راه خوبی است تا به کشورهای آسیای میانه برسند.

 

وی رییس جمهور را نه تنها در اجرا نکردن پیمان امنیتی بی قانون می داند بلکه در ده مورد دیگر وی را متهم کرده و می گوید: در زمان کمپیان های انتخاباتی قانون اساسی در کنار اشرف غنی بود، آن را نشان می داد و می گفت من تمام این قانون را تطبیق می کنم و اجازه نمی دهم بی قانونی در کشور انجام شود. حال قوانین دیپلماتیک، توشیح شده رییس جمهور است و سفیران را از خارج از کشور می آورد. هر کسی را که دلش خواست سفیر می سازد. هنوز به میل رییس جمهور وزیر دفاع سرپرست است و این برخلاف قانون سرپرستی است. از این سرپیچی از قانون از شخص رییس جمهور ده ها مورد دیگر مشاهده می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار