افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

پاکستان، مسئول بن‌ بست نظامی درافغانستان است!

توماس مک‌اینرنی

توماس مک‌اینرنی گفت: علت عدم موفقیت امریکا در افغانستان، پاکستان است!

جنرال متقاعد نیروی هوایی امریکا و کارشناس مسایل دفاعی در گفت‌وگو با فاکس نیوز اعلام کرد که پاکستان مسئول ناامنی‌ها در افغانستان است و مقامات این کشور برای مقابله با تهدیدهای موجود با واشینگتن همکاری نمی‌کند.

وی افزود: زمانی که جورج بوش رییس‌جمهور سابق امریکا پس از حملات 11 سِپتِمبر عنوان کرد که یا با ما و یا علیه ما هستید ، پاکستان در پاسخ حمایت خود از امریکا را اعلام کرد، اما در حقیقت اسلام‌آباد در این سال‌ها از ما حمایت نکرد بنابراین باید به این موضوع توجه شود.

این جنرال متقاعد امریکایی افزود که در 9 شهر اصلی ایالت بلوچستان پاکستان از گروه‌های تروریستی حمایت مالی و جذب نیرو می‌شود.

مک‌اینرنی این موضوع را مشکلی کلان دانست زیرا در فصول غیرجنگی، گروه‌های شبه‌نظامی به پاکستان بازمی‌گردند.

وی در ادامه نیز خواستار حملات هوایی امریکا به مراکز آموزشی گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان شد و اظهار کرد که پیش از تصمیم اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان، واشینگتن ابتدا باید مشکل حمایت اسلام‌آباد از گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا را حل کند.

این در حالی است که دولت ترمپ در حال بررسی استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان است، اما اختلاف‌نظر در تیم امنیت ملی وی سبب تأخیر در اعلام این استراتیژی شده است.

چندی پیش نیز مجلس نماینده گان امریکا به سه پلان رأی دادند که حمایت‌های مالی از اسلام‌آباد را به پیشرفت رضایت‌بخش این کشور علیه تروریزم مشروط کرد.

وزارت دفاع امریکا به همین دلیل واریز 50 ملیون دالر از باقی‌مانده کمک‌ها به حساب دولت پاکستان را به‌خاطر عدم جدیت این کشور در مبارزه با تروریزم به حال تعلیق درآورد، پیش از این پنتاگون 550 ملیون دالر از این مبلغ را پرداخته بود.

تد پو پیشنهاددهنده این پلان همچنین خواستار قرار دادن پاکستان در لست کشورهای حامی تروریزم شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار