افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

پاکسازی اردو، اقدام مثبت اما ناکافی!

از چند سال بدین سو همواره رسانه های مختلف کشور نسبت به نفوذ مخالفان مسلح دولت و مزدوران اجانب در چوکات نیروهای امنیتی هشدار می دادند؛ اما این هشدارها نه تنها از سوی مسئولان نهادهای امنیتی جدی گرفته نمی شد؛ بلکه هر بار با قاطعیت تمام رد می گردید و از روند جلب و جذب افراد در ساختار نیروهای امنیتی اطمینان داده می شد.

این بی توجهی ها و بی برنامه گی ها سبب شد که استخبارات کشورهای منطقه و گروههای مخالف مسلح دولت با یک برنامه هماهنگ و حساب شده در ساختار اردو و پولیس رخنه کرده و بسیاری از عملیات های نظامی و حملات انتحاری را از طریق همکاری این نیروها موفقانه به انجام برسانند.

عملیات های هماهنگ بر مراکز مهم دولتی و راه اندازی حملات انتحاری در حساس ترین نقاط پایتخت، نقل و انتقال مهمات و سلاح های خفیفه و ثقیله و جابجایی افراد انتحار کننده در شهر کابل و رساندن آنان تا محل انتحار، از مسایل پیش پا افتاده ای نیست که بتوان آنها را با چند عبارت توجیه کرد.

موفقیت طالبان در این گونه حملات یا نشانه غفلت و ناتوانی نیروهای امنیتی است و یا بیانگر برنامه ریزی دقیق، قدرت سازماندهی و تدارک منابع حمایوی طالبان و شبکه حقانی می باشد که در هر دو صورت تعهد و ظرفیت نیروهای اردو و پولیس ملی زیر سوال می رود.

طالبان برای این که فضای بی اعتمادی را در میان نیروهای امنیتی و همکاران خارجی شان به وجود آورند، تلاش کردند تا از نیروهای نفوذی خود برای حمله بر سربازان ناتو در داخل پایگاههای نظامی بهره ببرند.

در حال حاضر کشتار سربازان و افسران ناتو توسط نیروهای اردو و پولیس ملی که بر “حمله سبز علیه آبی ” شهرت یافته است، نگرانی جدی را هم در صف حکومت افغانستان و هم در میان نیروهای ناتو و در کل کشورهای کمک دهنده ایجاد کرده است.

تماس تلفنی سرمنشی ناتو با حامد کرزی و ابراز نگرانی عمیق از ادامه چنین حملاتی، نشان می دهد که تاکتیک های جدید طالبان در سال جاری تا چه حد بر پیشبرد پروسه های مشترک حکومت افغانستان و ناتو تاثیر منفی بجا گذاشته است.

این مساله روند همکاری های نیروهای افغان و ناتو را با توقف و کندی مواجه کرده و بر فرایند آموزش های مسلکی اردو و پولیس ملی سایه می اندازد. توقف آموزش نیروهای به تازگی استخدام شده در پولیس محلی و دستگیری و اخراج صدها نفر از اردوی ملی، روشن می سازد که حمله سربازان افغان بر همکاران بین المللی شان تا چه اندازه بر حکومت افغانستان گران تمام شده است.

به تازگی وزارت دفاع گفته است که از هفت ماه پیش بررسی مجدد اسناد و هویت سربازان خود را آغاز کرده و در نتیجه این بررسی ها کسانی که گرفتار بیماری‌های روانی و عصبی بودند و یا به مواد مخدر اعتیاد داشتند، ازصفوف ارتش اخراج شدند..
در این اقدام شماری از سربازانی که احتمالا با گروه های شورشی رابطه داشته اند، زندانی شده اند و کسانی که به دلایل دیگر از ارتش اخراج شده اند، به خانه های خود بازگشته اند.

اقدام وزارت دفاع مبنی بر اصلاح ساختار اردو و پاکسازی آن از عناصر نامطلوب و مخرب؛ اگرچه دیرهنگام صورت می گیرد؛ اما با توجه به ضرورت ها و نگرانی های به وجود آمده از این ناحیه ناچاریم، روند اصلاحات را برای حفظ پویایی و پایایی نیروهای امنیتی، هر چند دیرتر، آغاز نماییم؛ زیرا تاخیر بیش از اندازه در زمینه اصلاحات اردو، ممکن است این نهاد مهم امنیتی را از لحاظ کارکرد و انجام مسئولیت های ملی شان فلج کرده و از کار بیندازند؛ ولی ایرادی که بازهم در این عرصه به مشاهده می رسد و این اقدامات را به عقامت می کشاند، این است که: اولا این اصلاحات باید همزمان در تمامی نهادهای امنیتی اعم از اردو، پولیس و امنیت شروع شود؛ ثانیا اصلاحات مزبور تا هنوز تنها نیروهای پایین رتبه را شامل گردیده و افراد بلند رتبه از خطر دستگیری و اخراج مصئون می باشند.

در حالی که نفوذ مخالفان مسلح در تمامی نهادها و سازمان های امنیتی مشهود است و این نفوذ بیشتر در جمع افسران و اعضای با صلاحیت و بلند رتبه نظامی باید مورد توجه قرار گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار