- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

وحدت شکنی و فتنه افکنی در یمن؛ از اهداف شوم امریکاست!

یمن

بگفته یک کارشناس سیاسی یمنی، هدف امریکا در هم شکستن اتحاد مردم یمن و ایجاد فتنه است.

سید صادق الشرفی کارشناس امور سیاسی یمنی در گفت‌وگویی به بررسی آخرین وضعیت عربستان سعودی در منطقه و جنگ علیه یمن پرداخت و گفت: سفر مقتدی صدر به عربستان نشان دهنده ضعف و از بین رفتن قدرت عربستان بر اثر ناکامی ها و شکست های پی در پی در منطقه و خصوصا عراق و سوریه و یمن است، همچنین پلان های بسیار بزرگی که امریکایی ها و سعودی ها و برخی رژیم های حاشیه خلیج فارس روی آنها حساب باز کرده بودند با شکست روبرو شده است. عراق و یمن دو کشور عربی هستند که از سوی امریکا و ایادی این کشور در حاشیه خلیج فارس هدف قرار گرفته اند، این دو کشور از پر جمعیت ترین کشورهای عربی هستند که در نزدیکی خلیج فارس قرار دارند.

وی ادامه داد: موقعیت جغرافیه ای دو کشور عراق و یمن و همچنین جمعیت زیاد این کشورها و پیشینه تاریخی آنان باعث شده است تا رژیم های دست نشانده انگلیس در حاشیه خلیج فارس بیشتر از هر کشور دیگری این دو را هدف قرار دهند. این رژیم ها به خوبی درک می کنند که اگر عراق و یمن به ثبات برسند و در آنها دولت و اقصاد قدرتمندی شکل بگیرد وضعیت سیاسی منطقه تغییر کرده و موازنه قوا به سمت قدرتمند تر شدن مخالفان سیاست های امریکا پیش خواهد رفت.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: می توان سفر مقتدی صدر به عربستان را اینگونه توصیف کردکه سعودی ها علاوه بر تلاش برای پایان دادن به شکست های خود در منطقه به دنبال ایجاد شکاف در میان عراقی ها نیز هستند تا به این وسیله عراق را دچار بی ثباتی سیاسی و اقتصادی کنند. بدون شک عربستان در همین راستا شخصیت های عراقی دیگری را نیز دعوت خواهد کرد و همانطور که اطلاع دارید عمار حکیم نیز به ریاض دعوت گردید که البته این دعوت از سوی او رد شد.

این کارشناس یمنی با تاکید بر این نکته که امریکا عامل اصلی بی ثباتی در یمن است گفت: امریکایی ها عامل اصلی بی ثباتی در یمن هستند و همواره مانع به وجود آمدن یک نظام سیاسی بر آمده از مردم بوده اند. آنان پلان ها فراوانی را برای پایان دادن به جنگ در یمن ارایه کرده اند، برای نمونه یکی از مهمترین پلان ها که از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس مورد استقبال قرار گرفت باعث لغو قانون اساسی یمن شده و زمینه را برای نفوذ بیگانگان در سیاست کشور فراهم کرد.

سید صادق الشرفی در همین خصوص ادامه داد: پلان جدید امریکایی ها برای پایان دادن به جنگ در یمن که طی روزهای گذشته در رسانه ها منعکس شد نیز همچون پلان های سابق اهداف تخریبی متعددی را دنبال می کند. امریکایی ها با این پلان به دنبال ضربه زدن به جبهه داخلی یمن و ایحاد تفرقه میان گروه های مختلف هستند اما تاکید می کنم که مسیر جنگ و حوادث روی داده هیچ مجالی برای اجرای پلان های این چنینی باقی نمی گذارد. زیرا خانواده های ما شهدای بسیاری تقدیم کرده اند و تمام قبایل یمن شهدای فراوانی دارند و جانفشانی های فراوانی نیز کرده اند.

وی همچنین تاکید کرد: ملت یمن در مسیر آگاهی قرار گرفته و این درک و آگاهی در حال افزایش است، هرچه مدت زمان جنگ و جان فشانی های مردم بیشتر شود کشور ما نیز در برابر پلان های اینچنینی امریکا مصون تر خواهد شد. غربی ها قصد دارند با روی آوردن به این شگردها نگاه ها را از حوادث جاری در یمن منحرف کنند. اتحاد مردم یمن بیشتر شده است و ملت ما یکصدا در مقابل پلان های امریکا و کشورهای غربی ایستاده‌گی خواهند کرد.

این کارشناس یمنی با تاکید بر ناتوانی عربستان در جلوگیری از رشد توان راکتی اردوی ملی و کمیته های مردمی یمن و برهم خورد موازنه قدرت به نفع یمنی ها گفت: سعودی ها بیش از گذشته در جبهه های مختلف و در برابر مجاهدان یمنی در جیزان و نجران و عسیر احساس ذلت و حقارت می کنند، آنان علی رغم دروغ هایی که در خصوص نابودی توان راکتی اردوی یمن می گفتند پیشرفت نیروهای یمنی در زمینه ساخت راکت را درک می کند و از شدت حملات راکتی به نقاط مختلف عربستان رنج می برند. راکت هایی که به منطقه ینبع و مناطق دور تر از آن اصابت کردند می توانند اهداف حساس تری را مورد اصابت قرار دهند، به همین دلیل ادامه جنگ به نفعشان نسیت و به دنبال راهی برای خروج از بحران و فرار از ضربات راکتی دردناک فرزندان یمن هستند.

وی در پایان تاکید کرد: به سعودی ها می گوییم که هیچ راهی برای متوقف شدن جنگ و نجات یافتنشان از ضروبات فرزندان یمن غیر از درک کردن این نکته که ملت یمن عزتمند است و باید با احترام رفتار شود، وجود ندارد. باید تمامی دخالت ها در امور داخلی یمن متوقف شده و درک کنند که وقتی راکت ها به دبی و مناطق حساس داخل ریاض و چاه های تیل عربستان و ارگ های حاکمان حاشیه خلیج فارس اصابت کنند امریکا هیچ کمکی به آنان نخواهد کرد.