افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

نقشِ بوش در پیدایشِ داعش!

داعش

تحلیلگر امریکایی، هجوم امریکا به عراق در ۲۰۰۳ را زمینه‌ساز شکل‌گیری داعش عنوان کرد.

کان هالینان، نویسنده فارن پارلیسی این فوکس که یک استاد روزنامه‌نگاری متقاعد است در مصاحبه ای به ارایه دیدگاه‌های خود در موضوع جنگ عراق و مبارزه اردوی این کشور با گروه تروریستی داعش پرداخت.

این روزنامه‌نگار در باره آزادسازی موصل و شکست داعش در این منطقه پس از سه سال گفت: این پیروزی از چندین جهت دارای اهمیت است. در ابتدا این موضوع بیانگر افزایش توانمندی اردوی عراق در مبارزه با این گروه تروریستی بود زیرا در ابتدای تسلط بر موصل به سرعت موفق به شکست اردوی این کشور شده بود. افراط‌گرایی مسئله مهمی است که ریشه آن به عربستان بازمی‌گردد. سوال کنونی این است که آیا دولت عراق قادر به ارایه یک راه حل سیاسی خواهد بود که اقلیت سنی عراق را نیز شامل شود یا خیر؟

وی درباره ادعاهای امریکا مبنی بر کمک این کشور به اردوی عراق برای آزادسازی موصل و تلاش واشینگتن برای تمام کردن این پیروزی به نفع خود نیز گفت: امریکا مسلما در آزادسازی موصل نقش داشت اما هجوم سال 2003 به عراق بود که زمینه‌ساز شکل‌گیری داعش در عراق شد. چیزی که اکنون شاهد آن هستیم نتیجه مستقیم اقدام بوش در سرنگونی صدام است.

این استاد روزنامه‌نگاری درباره آینده منطقه خاورمیانه و احتمال بازگشت صلح به این منطقه درصورت توافق میان امریکا و روسیه نیز گفت: داعش شکست بزرگی را متحمل شد. ایدئولوژی داعش وهابیسم است و عربستان به اعمال فشار برای فرقه‌گرایی در منطقه ادامه می‌دهد. داعش همچنین با فساد در حکومتهای استبدادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ادامه دخالتهای کشورهای فرانسه، بریتانیا و البته امریکا مجددا تقویت خواهد شد. عربستان درحالی که ملیاردها دالر برای جنایت در یمن هزینه می‌کند، فقر در این کشور درحال افزایش است و تعداد بیشتری از جوانان سعودی به جمعیت بیکاران این کشور اضافه می‌شوند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پتانسیل اتحاد میان امریکا و روسیه وجود دارد اما با توجه به اینکه در امریکا زنده گی می‌کنم تردیدهایی در این خصوص دارم. مسلما این اتحاد منطقی است و به پایان جنگ داخلی در سوریه کمک خواهد کرد. روسیه تهدیدی برای امریکا به شمار نمی‌آید. وضعیت در اوکراین نیز یک موضوع داخلی است. هرچند روسها اروپا را تهدید نمی‌کنند اما موضوع در رسانه‌های امریکایی به شکل دیگری منعکس می‌شود و در رسانه‌های امریکایی شاهد فضایی همانند دوران جنگ سرد هستیم.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار