افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نقشه خاورمیانه باید تغییر کند

مسرور بارزانی رئیس سرویس اطلاعاتی منطقه کردستان عراق در مصاحبه با روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال باز هم از تغییر سرحدات و تشکیل آنچه آن را کشور کردی نامید سخن گفت.

 

مسرور با بیان اینکه «اردوی عراق حرفه‌ای‌تر است یا نیروهای پیشمرگه»، به بازپس‌گیری شهر «سنجار» (شمال غرب عراق) از داعش اشاره کرد و گفت که نیروهای نظامی کردستان (پیشمرگه) اسطوره داعش را شکستند.

 

رئیس شورای امنیت کردستان عراق افزود: پیشمرگه بیش از 7700 مایل مربع از خاک عراق را آزاد کرد و اگر به این مقدار پیشروی کردهای سوریه در طول سرحدرا اضافه کنیم، این مساحت دو برابر خواهد شد.

 

بارزانی در این مصاحبه مدعی شد که موفقیت‌های کردها با حمایت هوایی ائتلاف امریکا موسوم به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش (در عراق) انجام شده است. مسرور گفت که نیروهای کرد تا کنون بیش از 20 هزار نیروی داعش را از بین برده‌اند.

 

این مقام اطلاعاتی کردستان عراق در ادامه بر خلاف انتقادهای بین‌المللی از عملگرد ائتلاف امریکا، ضمن تمجید از واشنگتن در این خصوص، گفت: عملیاتهای هوایی و حضور نیروهای ویژه این کشور در تضعیف، فلج کردن حرکت داعش و هدف قرار دادن سرکردگان آن بسیار موثر بود اما با این وجود شما نمی‌توانید هیچ دشمنی را بدون نیروی زمینی شکست بدهید.

 

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: آقای بارزانی با طعنه به حکومت مرکزی عراق و نفوذ ایران در دولت بغداد گفت که دولت برای تشکیل یک نیروی متحد برای مقابله با داعش باید اعتماد سنیها مثلا در شهر موصل را کسب کند.

 

بارزانی درباره ارسال سلاح توسط امریکا به اقلیم کردستان گفت: ما نتوانستیم سلاحها و مهماتی که مورد نظرمان است را دریافت کنیم. کمبود مهمات بعضی وقتها بسیار حاد است و بسیاری از تجهیزات نظامی کردها قدیمی و مربوط به سالهای حکومت صدام است.

 

وی همچنین مدعی شد که دولت عراق یک دولت ساختگی است که شکست خورده است. وی افزود: عراق روی نقشه وجود دارد و دارای سرحداتی است اما این سرحدات به صورت طبیعی ترسیم نشده‌اند.

 

وی افزود: مردم در عراق دارای زمینه‌های مشترک نیستند و وقتی صدام حسین رفت شیعیان و سنی‌ها به دنبال انتقام جویی رفتند و خشونتهای قومی در عراق افزایش یافت.

 

وی ادامه داد؛ کردها در دوره پس از صدام فرصت خوبی یافتند. بعد از جنگ خلیج فارس در سال 1991 با کمک منطقه پرواز ممنوع کردها خودمختاری کسب کردند و با جنگ سال 2003 امریکا علیه حکومت صدام، کردها نهادهای دموکراتیک و غنی ایجاد کردند. وی اضافه کرد که دموکراسی کردی کامل نیست اما نسبت به منطقه در مسیر خوبی قرار دارد.

 

بارزانی همچنین تاکید کرد که کردهای عراق در جنگ با داعش نشان دادند که متحد خوبی برای غرب هستند و در کل منطقه، کردها بیشترین کسانی هستند که خامی امریکا هستند.

 

وی تاکید کرد که ما برای همیشه قدردان حمایتهای امریکا از کردها از لحظه سقوط صدام حسین هستیم.

 

مسرور بارزانی با اشاره به لزوم بازنگری نقشه قدیمی خاورمیانه بر استقلال اقلیم کردستان از عراق تاکید کرد و گفت که امیدوار است این یک طلاق دوستانه باشد.

 

وی گفت: چرا هر ملتی در روی کره زمین حق دارد کشور و دولت داشته باشد اما کردها حق نداشته باشند؟ این غیرعادلانه است. ترکها و ایرانیها دولت خودشان را دارند. عربها 22 کشور دارند. چرا کردها نتوانند یک دولت داشته باشند؟

 

وی با بیان این حرفها مدعی شد که این اتفاق خواهد افتاد و لزوما به معنای وقوع جنگ و درگیری بر سر آن نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار