افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

نتایج جلسات لویه جرگه در قالب “مشورت‌نامه” به دولت افغانستان

“صفیه صدیقی” سخنگوی لویه جرگه سنتی، با اعلام این خبر بیان داشت: نتایج این جلسات از سوی سخنگویان و یا رئیس هر کمیسیون در مجلس عمومی که قرار است امروز ساعت ۱۰ به وقت افغانستان برگزار شود، قرائت می‌شود.
وی افزود: برغم آنکه امروز آخرین روز لویه جرگه است اما در صورت نیاز، زمان این جرگه، یک روز دیگر تمدید خواهد شد.

با آن‎که شرکت‌کنندگان لویه جرگه از اظهارنظر در مورد نتایج جلسات گذشته راجع به پیمان استراتژیک با آمریکا، خود داری می‌کنند اما در مورد مذاکره با طالبان، توافق کرده اند که در صورت وجود آدرس مشخص از طالبان، با این گروه مذاکره انجام شود.

یکی از شرکت‌کنندگان لویه جرگه که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار فارس در کابل، گفت: اکثر اعضای این جرگه معتقد هستند که به جای مذاکره با طالبان، با پاکستان گفت‌وگو صورت بگیرد.

وی اظهار داشت: بحث میان شرکت‌کنندگان لویه جرگه در مورد پیمان استراتژیک با آمریکا و مذاکره با طالبان، بسیار داغ بود و تعدادی از این شرکت‌کنندگان خواهان توضیح بیشتر در مورد این پیمان از سوی دولت افغانستان، شددند.

در لویه جرگه که روز چهار شنبه آغاز بکار کرد، حدود ۲۲۰۰ افغان از نقاط مختلف افغانستان شرکت کرده اند تا در مورد امضای پیمان استراتژیک با آمریکا و مذاکره با طالبان بحث کنند.

برگزاری لویه جرگه سنتی در افغانستان، با واکنش و انتقاد برخی احزاب از جمله ائتلاف “تغییر و امید” به رهبری “عبدالله عبدالله” و “جبهه ملی” به ریاست “احمد ضیا”، روبرو شده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده از کابل، جلسه گزارش‌دهی لویه جرگه امروز شنبه حدود ساعت ۹:۳۰ به وقت افغانستان، برگزار شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار