افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 23 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

مهمترین محورهای خبری- تحلیلی رسانه های عربی درباره تحولات یمن

در این نوشتاربه مهمترین محورهای خبری- تحلیلی رسانه های عرب زبان درباره تحولات یمن طی روزهای گذشته پرداخته می شود.

پیشروی های تازه ارتش و کمیته های مردمی یمن در بسیاری از مناطق و راکت باران مناطقی از خاک عربستان، از دید بسیاری از تحلیلگران نقطه اوج شکست عربستان و گرفتاری ریاض در باتلاق یمن است.
ارتش و کمیته های مردمی یمن این روز‌ها همه مواضع نظامی در منطقه جبل النار در المخاء را باز پس گرفته اند و ده‌ ها نظامی عربستان را به هلاکت رساندند و پیشروی مزدوران این کشور را ناکام گذاشتند.
در چنین شرایطی محافل سیاسی و رسانه های وابسته به ایتلاف حمله به یمن با انعکاس برخی تحرکات امریکا وانمود می‌کنند با مداخله نظامی واشنگتن در یمن تحولات یمن به سود ایتلاف حمله به یمن به سردمداری عربستان رقم می خورد. من‌حیث مثال جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا در سفر سه شنبه خود به ریاض و در دیدار با سلمان بن عبدالعریز پادشاه عربستان اعلام کرد حمله های راکتی گروه انصار الله یمن به عربستان باید متوقف شود. او گفت: عربستان همقرارداد امریکا است وهدف امریکا این است که جناح های مختلف یمن را برای از سرگیری هرچه سریع تر مذاکرات زیر نظارات سازمان ملل زیر فشار قرار دهد.

** نگاهی به تحولات میدان های نبرد یمن و ماجراجویی های واشنگتن
ویب سایت البدیل مصر، شهارنت یمن و i24 امارات شکست نیروهای ایتلاف حمله به یمن در جبهه های گوناگون را در کانون توجه قرار دادند.
به نوشته ویب سایت البدیل، جنگ علیه یمن هنوز هم ادامه دارد. هیچ افق واضحی برای پایان دادن به این جنگ از راه گزینه های نظامی و یا گزینه های سیاسی وجود ندارد. گزینه سیاسی به طور کلی مدت ها است، کنار گذاشته است. اختلاف میان عربستان و امارات افزایش یافته و در میدان های جنگ هم تاثیر گذار بوده است. شکست تازه نیروهای ایتلاف در مناطق میدی و المخا و شکست نیروهای عربستان در سرحدات وحشتناک است.
در این میان جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا در سفر به ریاض تاکید کرد باید به حمله های راکتی گروه انصارالله پایان داده شود. او به حمله راکت های بالستیک نیروهای ارتش و کمیته های مردمی اشاره کرد. این نشان می دهد ضربه های راکتی نیروهای یمن به هدف هایی دست یافته است که از اظهارات این مقام امریکایی می توان به اهمیت این ضربه ها پی برد.
به نوشته ویب سایت شهاره نت، حضور امریکا در یمن نمی تواند عربستان و همقراردادان آن را از باتلاق یمن رهایی بخشد. بلکه حمایت های امریکا اوضاع را وخیم تر می کند. هدف امریکا از کمک های لجستیکی به عربستان در این جنگ برای در دست گرفتن تنگه باب المندب صورت می گیرد.
هاره نت افزود: با وجود پافشاری رسانه های سعودی مبنی بر پیشروی و پیروزی در جنگ یمن، اما میدان های نبرد آنان را رسوا کرده است. این رسانه ها به کشته شدن ده ها تن از نیروهای ایتلاف توسط راکت های ارتش یمن و کمیته های مردم اعتراف کرده اند. نیروی های یمن و کمیته های مردمی چهارشنبه گذشته با فَیْر راکت های بالستیک از نوع قاهر 2 مراکز حضور نیروهای ایتلاف و مزدوران آن را در المخا هدف قرار دادند. همزمان با این راکت باران، نیروهای ارتش وکمیته های مردمی در منطقه جبل النار در المخا پیشروی کردند و ده ها نفر از افسران ایتلاف و عساکر سودانی را به هلاکت رساندند.
ناظران بر این باورند که اظهارات مقام های عربستان و ایتلاف حمله به یمن مبنی بر به کنترول درآورن شهر الحدیده توهمی بیش نیست و نیروهای ایتلاف در جبهه های ساحل غربی خاصتاً در شهر المخا در حال نابودی هستند.
ویب سایت i24 به نقل از نشریه فارین پالسی نوشت: از زمان به قدرت رسیدن ترمپ یمن در کانون توجه دولت جدید امریکا قرار گرفته و این کشور بر دامنه حمله های خود را یمن افزوده است.

این ویب سایت به نقل از مصطفی العانی کارشناس مرکز مطالعات الخلیج نوشت: با وجود سپری شدن دو سال از حمله های ایتلاف به یمن هنوز هم یمنی هایی راکت هایی را به عربستان فَیْر می کنند و این راکت ها در سرحدات سبب کشته شدن نظامیان می شود. در برابر، عربستان با اتهام های سازمان های حقوقی روبرو است.

** گرفتاری عربستان در باتلاق جنگ یمن
روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به مقاومت اسطوره ای مردم یمن در برابر حمله های ایتلاف عربستانی پیامدهای این جنگ افروزی را برای ریاض بسیار ناگوار دانست.
به نوشته روزنامه الاخبار، پس از سپری شدن دو سال جنگ محور عربستانی، امریکایی و رژیم صهیونیستی به یمن، همه رخدادهای نشان می دهد عربستان در باتلاق یمن در حال غرق شدن است و این کشور در بعد انسانی و اقتصادی هزینه بالایی را پرداخت می کند. هرکس پس از دو سال در جنگ ویرانگر یمن به دقت نگاه کند امور زیرا را ملاحظه خواهد کرد.
نخست اینکه مردم یمن به طور اسطوره ای در این جنگ از خود مقاومت نشان دادند و توانستند انسجام خود را به قومندانی نیروهای ملی حفظ کنند. در راس این نیروها جریان مردمی انصارالله و ارتش یمن است. این جنگ نشان داد که مردم یمن دارای اراده ای است که سست نخواهد شد و تسلیم سازی این مردم که توانست در برابر هدف های دشمنان ایستاده‌گی کند، سخت است.
این مقاومت مردم بر قدرت یمن می افزاید و از حمایت مردمی برخوردار است؛ به طوری که ملیون ها نفر در صنعاء با دست زدن به راهپیمایی بر پایداری و مقاومت تاکید و حمله را محکوم کردند. این در شرایطی است که هزاران نفر از مردم یمن در این جنگ به قتل رسید و جنگ، زیر ساخت ها و اقتصاد آن را ویران کرد و مردم این کشور زیر محاصر قرار گرفته اند تا تسلیم شود و نسبت به انقلاب و نیروهای ملی مخالفت نشان دهند.
دوم اینکه در نتیجه مقاومت و پایداری اسطوره ای مردم یمن، جنگ سردمداران عربستان را در شرایط سختی گرفتار کرده است. عربستان و همقراردادان آن در جنگ فرسایشی تمام عیاری وارد شده اند. این فرسایش به طور آشکار خود را در هزینه های بالا جنگ نشان داده است. این جنگ حاکمان عربستان را مجبور ساخته است که سلاح بیشتری بخرند و بسیاری از اموال و دخایر مردم عربستان را در این جنگ هزینه کنند. می توان گفت هزینه عربستان در این جنگ از دو ترلیون دالر فراتر رفته است. خاصتاً این در شرایطی است که هنوز هم جنگ به شدت ادامه دارد و هر روز هزینه بردار است.
همه رویدادها نشان می دهد دستاورد سردمداران عربستان در جنگ یمن ناامیدی است. آثار هزینه های هنگفت عربستان در جنگ یمن در کمبود بودجه این کشور خود را نشان داده است. برپایه برخی راپور های رسمی عربستان با کمبود بودجه حدود یکصد ملیاردی روبرو است. راپور های اقتصادی نشان از این دارد بسیاری از پروژه های تعطیل شده و شرکت ها ورشکست شده اند و ده ها هزار نفر از کارگران بیکار شده است. طبق آمارهای رسمی نیز مالیات هایی بر باشنده گان وضع شده است.
شکست عربستان در رسیدن به اهداف خود و گرفتار شدن در جنگ فرسایشی پرهزینه سبب شد عربستان کنترول خود بر کشورهای عربی و اسلامی را از دست بدهد. خاصتاً این شکست در حالی رقم خورد که نظام سوریه توانست عربستان، امریکا، کشورهای غربی و ترکیه را در جنگ تروریستی علیه سوریه ناکام گذارد.
اینک عربستان با سردرگمی و ناکامی روبرو است.
شاخص ها نشان می دهد حاکمان عربستان در برابر مقاومت مردم یمن به سوی شکست واقعی پیش می روند. شکست آنان انفجار بحران در داخل عربستان را به دنبال خواهد داشت به طوری که احتمال سرنگونی حاکمان ریاض وجود دارد. دستکم شماری از سردمداران ریاض به دلیل مسوولیت دامن زدن به جنگ علیه یمن قربانی خواهند شد.
همه داده ها و رویدادها نشان از این دارد که سردمداران عربستان جز ناامید و شکست در جنگ یمن دستاوردی نداشتند. اکنون دو راه بیشتر در برابر آنان وجود ندارد. یا آنان باید به جنگ در یمن ادامه دهند و بیشتر در جنگ فرسایشی غرق و بحران های اقتصادی و مالی عربستان را ناگوارتر کنند. در نتیجه ادامه چنین گزینه ای نقش نظام عربستان تضعیف خواهد شد و نقشه موازنه قدرت در منطقه خلیج فارس تغییر خواهد کرد. یا اینکه عربستان برای پایان دادن به جنگ و پذیریش راه حل سیاسی برپایه اراده مردم یمن برای تعین سرنوشت خود تسلیم شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار