افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 20 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

منافع عربستان از استقلال کردستان عراق

کردستان عراق

استقلال کردستان منافع عربستان در ایران و کشورهاى اطراف را فراهم خواهد کرد چرا که کردها بعد از استقلال سعى خواهند کرد قدرت و نفوذ خود را از منطقه فعلى خود گسترش بدهند.

وزیر مشاور عربستان در امور خلیج عربى و سفیر سابق این کشور در عراق طى مصاحبه اى با روزنامه عربستانى المدینه در تحلیلش در مورد اوضاع عراق و رفراندم أینده در کردستان گفت: عربستان از اولین کشورهایى بود که آزاد سازى موصل از دست گروه تروریستى داعش را تبریک گفت و ایستادگى خود در کنار عراق براى مبارزه با گروههاى تروریستى و تکفیرى را بیان کرد و افزود در شرایط فعلى گروههاى شیعى که به حکومت مرکزى رخنه کرده اند از داعش خطرناکترند و اهل سنت عراق بعد از داعش شرایط سختى را به دلیل سلطه شیعه تجربه خواهند کرد.

این سفیر سابق بیان کرد عربستان هرگز در برابر چالشهاى جماعت اهل سنت عراق ساکت نخواهد ماند و اعلام کرد در عربستان نقشه ها و پروگرام هایى براى جلوگیرى از سلطه شیعه و رهبران شیعه و مهار کردن پلان هایشان در دست اقدام است.

طبق گفته ثامر سهبان استقلال کردستان و جدایى ان از عراق موجب تزلزل حکومت مرکزى که زمام ان به دست شیعه است خواهد شد و این امر قطعا تسلط شیعی را از بین برده و انها را در بحران و تنگناى شدیدى قرار خواهد داد که گریزى از آن نخواهد بود همچنان که راه را براى تشکیل دولت سنى مستقل در عراق فراهم خواهد کرد. ثامر افزود بر این اساس عربستان مقام هاى کردى را به طور قاطع در تلاش دموکراتیکشان براى اعلام استقلال اقلیم کردستان حمایت خواهد کرد تا به موجودیت سیاسى مستقل دست یابند.

وزیر مشاور عربستان در امور خلیج کلامش را بدین گونه خاتمه داد که استقلال کردستان منافع عربستان در ایران و کشورهاى اطراف را نیز فراهم خواهد کرد چرا که کردها بعد از استقلال سعى خواهند کرد قدرت و نفوذ خود را از منطقه فعلى خود گسترش داده و وحدت سرزمین هاى اطراف را تهدید نموده و اقلیت هاى ان را به انقلاب و استقلال ترغیب کنند. بنابراین عربستان تمام تلاش خود را خواهد کرد که پلان رییس اقلیم کردستان مسعود بارزانى اجرا شود و در این راه خادم حرمین شریفین براى انجام رفراندوم حمایت مالى خاصى اختصاص داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار