افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 22 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

مقاومت قطر، عامل گرفتاری كشورهاي تحریم کننده

بن سلمان

كشورهاي تحریم کننده قطر با مقاومت این کشور خود را در گرفتاری غیر منتظره دیدند…

روزنامه الكترونيكي سرايا بوست مقاله اي از نويسنده رانيا الشمري نشر كرده كه به موجب آن كشورهاي تحریم کننده قطر انتظار داشتند دولت قطر خیلی زود تسلیم خواسته های آن ها شود و به آنها باج بپردازد اما با مقاومت قطر خود را در گرفتاری غیر منتظره دیدند. دولت قطر از همان ابتدای بحران، سخنان منسوب به وزیر خارجه کشورش را جعلی و ناشی از هک کردن سایت آژانس خبررسانی قطر اعلام کرد.

با مقاومت قطر، اوضاع پیش روی کشورهای تحریم کننده خاصتاً امارات و عربستان من‌حیث عامل اصلی ایجاد و تشدید بحران، پیچیده تر شد. در عرصه بین الملل، سازمانهای حقوق بشری با اعلامیه هایی این کشورها را ناقض حقوق باشنده گان قطر شدند و در جهان عرب نیز باعث رسوایی شاهزاده جوان و ناپخته سعودی محمد بن سلمان شد، جوانی که در پی اثبات رهبری عربستان سعودی بر جهان عربی اسلامی و تبدیل ریاض به پایتخت سیاسی کشورهای عربی اسلامی است.

از طرفی دیگر بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که محمد بن سلمان در مسیری مخالف با مسیر پان عربیسم جمال عبد الناصر حرکت می کند و با تصمیمات عجولانه و بررسی نشده از قبیل حمله به یمن، یکپارچگی و قومیت عربی را نابود می کند.

نویسنده در پایان مقاله خود به مقاله نشر شده رغد النور در روزنامه نجوم مصریه با عنوان محمد بن سلمان إلی أین يقود المملکة؟ اشاره می کند که محمد بن سلمان عربستان را به سمت سکولاریسم و جنگ علیه عالمان دین و اماکن مقدس مانند مکه مکرمه و مدینه منوره پیش می برد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار