افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

مشاور جدید ترمپ از همه جا بی خبر است!

جان بولتن

جان بولتن بر خلاف جنرال مک مستر از وضعیت افغانستان شناخت دقیقی ندارد.

پس از برکناری جنرال مک‌ مستر به دلیل اختلاف نظر با ترمپ، جان بولتن سیاستمدار پرخاشگر امریکایی من‌حیث مشاور امنیت ملی این کشور تعین شد.

بولتن که به طور رسمی من‌حیث مشاور جدید امنیت ملی امریکا آغاز به کار کرده است اما این سیاستمدار امریکایی بر خلاف جنرال مک مستر از وضعیت افغانستان شناخت دقیقی ندارد.

عمرشریفی کارشناس مسایل سیاسی در پوهنتون بوستون به صدای‌ امریکا گفت: مشاور جدید امنیت ملی امریکا بر خلاف مک مستر شناختی از افغانستان و منطقه ندارد.

با این حال، تقرّر بولتن من‌حیث مشاور امنیت ملی امریکا ممکن است روند تصمیم گیری‌ها در رابطه با افغانستان و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهد.

شریفی اظهار داشت: در بین مقامات امریکایی درباره حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی نیز اجماعی وجود دارد و پیوستن بولتن نیز تغییر جدی در این مورد ایجاد نخواهد کرد.

مشاور امنیت ملی جدید امریکا پیش از این در سخنرانی خود در واشینگتن گفته بود: با آنکه مردم امریکا از ادامه جنگ و حضور نظامی در افغانستان خسته شده‌اند اما به دلیل تهدید طالبان، داعش و القاعده نمی‌توان از جنگ در این کشور پا پس کشید.

بولتن اظهار داشت: افراط گراها در پاکستان کنترول سازمان استخبارات اردوی این کشور( آی.اس.آی) را در اختیار گرفته‌اند و برای جلوگیری از دستیابی آنها به تسلیحات هستوی ما باید حضور نظامی خود را در افغانستان را حفظ کنیم.

این در حالی است که در بسیاری از رسانه‌های امریکایی از مشاور جدید امنیت ملی امریکا من‌حیث سیاستمداری یاد می‌شود که دیدگا‌های افراطی در خصوص مسایل جهانی دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار