افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

مسوولان امنیتی، خاینان ملی هستند!

بگفته نماینده گان مردم در ولسی جرگه، مدیران نهادهای امنیتی کشور اشخاصی بی‌کفایت هستند و هیچ شایستگی این مقام‌ها را ندارند.

پس از حمله به شفاخانه 400 بستر نماینده گان مردم در ولسی جرگه گفته‌اند که مسوولان امنیتی خاین ملی هستند و باید بی‌درنگ از سوی این جرگه سلب صلاحیت شوند.

از سوی دیگر شک و تردیدهایی درمورد نیت اعضای ولسی جرگه نیز موجود است.

رمضان بشردوست عضو ولسی جرگه گفت: روزی که در ولسی جرگه فرمی برای امضای نماینده گان گذاشته شد تا برای سلب صلاحیت وزیران ناکارآمد امنیتی اقدام شود، از 245 نماینده که در ولسی جرگه هستند 46 امضا جمع شده بود و این رقم وحشتناکی بود چرا که ما در برابر فاجعه قرن خود قرار گرفته بودیم. چرا که اولین بار در دنیا است که یک شفاخانه مورد حمله قرار می گیرد.

وی با اشاره به فساد اعضای ولسی جرگه گفت: کل فساد زیر پای اعضای ولسی جرگه است، نماینده‌ای که وزیری را خاین خطاب می‌کند و می‌گوید که شایستگی ندارد خودش به آنها رای داده است و آنها را من‌حیث وزیر انتخاب کرده است.

همین نماینده گان بوده‌اند که به وزیر دفاع و کشور رای داده‌اند و هیچ کس صدای مرا که در آن مواقع نشنید که ماده هفتاد و دوم قانون اساسی را برایشان خواندم و در طول 12 سال است که من برایشان می خوانم که ماده هفتاد و دوم قانون اساسی افغانستان آمده است که کاندید وزیر باید تحصیلات عالی داشته باشد شهرت نیک داشته باشد، تجربه کاری داشته باشد، تابعیت افغانستان را داشته باشد.

وی افزود: به جرم نقض حقوق بشری و جنایت محکوم نشده باشد، وزیر دفاع وقتی معرفی شد، تحصیلات عالی نداشت،تجربه کاری در بخش رهبری وزارت در بخش تخنیکی نداشت و نه تنها شهرت نیک نداشت بلکه شهرت بد داشت.

بشردوست ادامه داد: وزیر امور داخله یک روز فاکولته پولیس را نخوانده است. یک روز در وزارت امور داخله کار نکرده است و حتی یک روز تجربه کاری ندارد. شهرت نیک بلکه شهرت بد داشت.

وی افزود: نماینده گان بر اساس معامله، بر اساس قوم، مذهب زبان، تنظیم و داد و ستد رای دادند، رییس امنیت انجنیر است. بارها من‌گفته‌ام در طول 12 سال چه کرزی و چه اشرف غنی و عبدالله فعلا هیچ کاندید وزیری معرفی نکرده‌اند که شرایط ماده هفتاد و دوم قانون اساسی را داشته باشد.

نماینده ولسی جرگه، در مورد وظیفه نماینده گان در رابطه با حادثه شفاخانه بیان داشت: اگر نماینده گان ولسی جرگه واقعا نماینده های مردم بودند و در درد و رنج و غم مردم شریک بودند، همان لحظه باید وزیران را از کارشان معلق می‌کردند.

وی افزود: لازم نبود که حتی یک ساعت صبر شود. همان لحظه باید این فورمه امضاها گذاشته می شد و نماینده ها آن را امضا می کردند. اما این کار را نکردند. این نماینده گان از فرصت ها استفاده می کنند به این فکر هستنند که از این طریق می توانند از وزیران امتیاز بگیرند و به امتیازات خود اضافه کنند. اصل فاجعه ولسی جرگه افغانستان است. اصل بزرگترین مشکل افغانستان ولسی جرگه آن است.

بشردوست، نماینده گان ولسی جرگه را به دنبال منافع خود می داند نه مردم و گفت: قانون اساسی در هیچ ماده خود به عدلیه صلاحیت نداده است که سلب صلاحیت وزیر را بررسی کند.

وی افزود: حالا چرا این موضوع درمورد 7 وزیر سلب صلاحیت شده، به عدلیه فرستاده می شود به خاطر این است که نه برای کرزی و نه غنی و عبدالله قانون افغانستان هیچ ارزشی ندارد. چیزی که برای آنها ارزش دارد منافعشان است.

در زمان حامد کرزی، وقتی نماینده گان ولسی جرگه می‌خواستند اسپنتا را سلب صلاحیت کنند و حکومت زیر بار این قضیه نمی رفت، نماینده گان قرار بود 2 روز تحصن کنند، اما حکومت نماینده گان را خرید، معاش آنها را 2 برابر کرد و آنها هم به راحتی تحصن را پایان دادند و اصلا یادشان رفت که برای مردم تحصن کرده بودند.

وی، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر هم اکثریت مطلق وزیران یا بر اساس قوم، یا زبان، یا مذهب یا منطقه و یا بر اساس معامله مالی که صورت می گیرد، رای می‌دهد غیر از آن هیچ منطقی باور نمی‌کند که به کسی رای دهی که قانون اساسی گفته است که هیچ شرایطی برای وزیر شدن ندارد.

بشردوست، مقام‌های حکومت را از عوامل فساد در افغانستان می‌داند و می گوید: یکی از بزرگترین فجایع افغانستان این است که در طول تاریخ سیاسی نخبگان و رهبران و سیاستمداران بیشتر به فساد سیاسی مشغول هستند.

وی در پایان گفت: هیچ وقت، حقایق و واقعیت‌ها را نمی‌گویند. همه آن‌ها خود را شاد و فرشته نشان می‌دهند اما واقعیت این است که اگر ولسی جرگه افغانستان 20 فیصد برای مردم کار می‌کرد، امروز کشور ما به این فاجعه جنگ و فقر و گرسنگی گرفتار نمی‌شدند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار