افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

مسلمانان میانمار در آستانۀ سلب تابعیت!

میانمار

به راپور رویترز، حذف نام مسلمانان روهینگیا از فهرست اتباع کشور میانمار، گروه های حقوق بشری را نگران ساخته است.

رویترز در مطلبی نوشت: از اواخر سال گذشته عیسوی که نیروهای امنیتی میانمار به قریه ‌های شمال غربی این کشور که مسلمانان روهینگیا در آن‌ها زنده گی می‌کنند هجوم بردند، حدود 75 هزار مسلمان با عبور از سرحد وارد بنگلادیش شده اند. حالا بیشتر این مسلمانان نگرانند مقامات میانمار این مهاجرت را به امری همیشگی و دایم بدل کنند.
دست‌کم یک بار در هر سال، مقامات محلی به درِ خانه‌های قریه ‌های مسلمانان روهینگیا در ایالت شمالی راخین می‌روند و خانواده‌ها را برای بررسی نام اعضایشان و تطبیق آن‌ها با فهرست‌های رسمی به صف می‌کنند. ساکنان آن مناطق می‌گویند بر روی نام مسلمانانی که در صف حضور نداشته باشند، با قلم سرخ علامت زده می‌شود.
دولت میانمار می‌گوید از فهرست شمارش خانواده‌ها برای اجبار اعضای روهینگیا به خروج از کشور استفاده نمی‌کند و بررسی و ایجاد فهرست جدید را به تعویق انداخته است؛ ولی مقامات تأیید کردند افرادی که نامشان علامت خورده باشد، هنگام بازگشت به کشور بر طبق قوانین مهاجرت با تهدید شکایت و اقدام قانونی روبرو می‌شوند.
این سرشماری نفوس که در سایر مناطق میانمار به اجرا گذاشته نمی‌شود، یکی از اقداماتی است که گروه‌های حقوق بشری آن را با نظام آپارتاید بر ضد 1.1 ملیون روهینگیا که در ایالت شمالی راخین زنده گی می‌کنند، برابر می‌دانند.
یک رهبر جامعه مسلمانان که نخواست نامش نشر شود در این خصوص می‌گوید: ما مجبوریم برای تهیه یک عکس جمعی با تمام اعضای خانواده کنار هم بایستیم. آن‌ها از ما درباره حضور تمامی اعضای خانواده و غیبت آن‌ها سؤال می‌کنند.
به گفته ساکنان منطقه و مقامات، دولت میانمار همچنین از این ترفند برای ویران کردن تعمیر‌های متعلق به روهینگیا که آن‌ها را غیرقانونی می‌نامد، استفاده کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار