افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

مردم امریکا باید بیدارشوند!

ترمپ

بگفته یک تحلیلگر مسایل نظامی، مردمان امریکا باید ازدولت ترمپ یک هدف مشخص،‌ یک استراتیژی معتبر و مدیریت مناسب جنگ افغانستان را خواستار باشند…

کریستوفر کولندا در یادداشتی برای هیل نوشت: پرتاب مادر بم ها نباید به سمبل شکست سنگین برای امریکا تبدیل شود.

در ادامه این یادداشت آمده است: تفسیر تکان دهنده والتر کرونکیت خبرنگار سی بی اس از جنگ ویتنام،‌ امریکایی‌ها را از شکست استراتیژیک در جنگ ویتنام بیدار کرد. پرتاب مادر بم ها نیز می تواند چنین نقشی برای جنگ افغانستان ایفا کند. اما خوشبختانه زمان برای پیروزی در این جنگ هنوز وجود دارد.

این صحبت جنرال نیکلسون در این رابطه که این بم ابزاری مناسب برای این شکست داعش بود،‌ کلامی درست است. داعش از تونل‌های پیچیده در منطقه اچین در ننگرهار برای پنهان شدن از دید امریکایی‌ها، تجهیز خود و برنامه‌ریزی برای انجام عملیات استفاده می‌کرده است. عملیات استخباراتی برای از بین بردن این پناهگاه‌ها آغاز شد. کارشناسان نظامی اطلاعات بدست آمده را تحلیل کرده و مادر بم ها تنها گزینه برای این حمله در نظر گرفته شد. از بین بردن این پناهگاه‌ها یک شکست کامل برای داعش بود و حتی چانس بازسازی را از آنها می‌گرفت.

کولندا در ادامه می‌نویسد: من جنرال نیکلسون را برای 10 سال می شناسم. هیچ مقام با تجربه‌تر از وی در کشور در حوزه افغانستان وجود ندارد. وی باید در استفاده از این بم نهایت دقت را لحاظ کرده و در مورد تبعات نظامی تصمیم منطقی اتخاد می‌کرد.

واکنش افغانها در توییتر به این حمله بازتاب طبعیت متضاد این جنگ تمام نشدنی را نشان می‌دهد. طرفداران دولت این حمله را ستایش کرده و خاطرنشان کردند که هیچ تلفات ملکی نداشته است. از سوی دیگر منتقدان استفاده از خاک افغانستان برای آزمایش سلاحهای سنگین را محکوم می‌کنند.

حامد کرزی که امریکا بعد از فروپاشی طالبان از آن حمایت کرد در تویتتر خود این حملات را محکوم کرده و از افغانها درخواست کرد تا عملیات نظامی امریکا در خاک این کشور را متوقف کنند. احتمالا طالبان از این حملات استقبال کند. انها به همان اندازه ای که از داعش متنفر هستند که از دولت مرکزی تنفر دارند.

این گونه واکنشها از قبل قابل پیش بینی بود، اما تلاش‌ها برای محدود کردن نتایج بد این حمله بنظر می‌رسد موثر نبوده است. اگر دولت افغانستان و امریکا نتواند توجیهات لازم را در مورد لزوم این حمله در اذهان مردمان افغان انجام دهد، ناآرامی دور از انتظار نخواهد بود.

اینچنین ناآرامی همراه با سطح بالای نارضایتی از دولت، بیکاری 50 فیصد و بحران بیجا شده گان،‌ سطح بالای تنش با پاکستان و پیشرفت تدریجی طالبان، می‌تواند به فاجعه منجر شود. در سال 2015 من مطلبی درباره شروع این حوادث و چگونگی جلوگیری از آنها نوشتم.

در ادامه این راپور آمده است: واقعیت این است که یک فرد مشخص در کابل مسئول عملیات وسیع سیاسی، دیپلوماتیک،‌اقتصادی و استخباراتی امریکا را هدایت نمی‌کند و هر کدام از این بخشها به تنهایی در حوزه اداری خود عمل می‌کند. و همانطور که بارها در جنگ، حکومت و تجارت تجربه شده،‌ بخشهای جدا از یکدیگر تلاشها را تضعیف و می‌تواند منجر به یک نابسامانی شود.

اما سوال اینجاست که چگونه ترمپ می تواند از تبدیل شدن افغانستان به یک ویتنام دیگر جلوگیری کند؟

در وهله اول وی باید بی‌درنگ فردی را مسئول تمامی تلاشهای امریکا در افغانستان منصوب کند، بنظر می‌رسد جنرال نیکلسون برای این کار مناسب باشد او هم تجربه کافی را دارد و هم روابط و افق دید لازم برای پذیرفتن این مسئولیت را داراست و اینکه هم اکنون در کابل حضور دارد.

در وهله دوم، ترمپ باید یک سیاست مشخص واقع بینانه در مورد افغانستان داشته باشد و نیکلسون را ملزم کند تا یک استراتیژی واحد برای این کشور طراحی کند. از زمان که اوباما عساکر امریکا را از خاک افغانستان بیرون کشید،‌ استراتیژی امریکا در این کشور بی‌هدف بوده است. مک مستر مشاور امنیت ملی نیاز است که بررسی سیاست افغانستان را تمام کرده تا اینکه نیکلسون و یک تیم مشترک بتواند استراتیژی امریکا را برای افغانستان تدوین کنند.

پرتاب این بم نباید به سمبل شکست سنگین برای امریکا تبدیل شود. مردمان امریکا نباید به این موضوع بی تفاوت باشند و باید از دولت ترمپ یک هدف مشخص،‌یک استراتیژی معتبر و مدیریت مناسب جنگ افغانستان را خواستار باشند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار