افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

مردم افغانستان تشنه صلح هستند

همه مردم افغانستان تشنه صلح هستند. چند سال است که دولت افغانستان برای صلح با طالبان فریاد می زند اما هیچ نتیجه ای به دست نیامده است.

 

صلح و جنگ موضوعی که ذهن همه مردم افغانستان را به خود مشغول داشته است. مردم از جنگ خسته شده اند و برای کشور صلح و امنیت می خواهند اما برای رسیدن به صلح ابتدا باید در داخل کشور توافق نظر صروت بگیرد آیا اعضای حکومت وحدت ملی با خود صلح کرده اند یعنی در مذاکرات صلح اتفاق دیدگاه دارند یا خیر؟ آیا هیات افغانستانی که به پاکستان رفته و با طالبان صلح کرده اند متناسب با دیگاه ملت افغانستان بوده و یا دیدگاه حکومت افغانستان بوده است؟ مجلس نمایندگان معتقد هستند که بدون آتش بس صلح فایده ندارد. در حالیکه حکومت افغانستان خواهان آتش بس نیست بلکه خواهان رسیدن صلح از راه های مذاکره سیاسی است.

 

احمدشاه رمضان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: همه مردم افغانستان تشنه صلح هستند. چند سال است که دولت افغانستان برای صلح با طالبان فریاد می زند اما هیچ نتیجه ای به دست نیامده است. دیگر کشورها اگر بخواهند با مخالفان خود صلح کنند و موافتنامه صلح امضا کنند، ابتدا سازمان ملل متحد یا کشورهای دیگر میانجی گری می کنند که به مدت یک هفته یاده روز آتش بس اعلام شود تا دو طرف در میز مذاکره بنشینند و به مذاکره بپردازند. دولتمردان افغانستان هم ابتدا باید بنشینند، خود را اصلاح کنند و چهار چوکات حکومت را بسازند و بعد از آن به کشوری دیگر برای صلح بروند. چرا که هم اکنون در کشور هیچ چیزی نداریم.

 

وی در خصوص دلیل شکست های نیروهای امنیتی ما در برخی عملیات مهم اظهار کرد: متاسفانه در افغانستان دشمنان ما به اندازه کافی حمایت می شوند این حمایت ازجانب کشورهای آمریکایی انجام می شود معاشی که سربازان داعش می گیرند بسیار بالا است، شاید چهار برابر سربازان ما معاش بگیرند. این در حالی است که نیروهای ما همیشه در عملیات، تجهیزات کم می آورند و به همین دلیل شکست می خورند. این اثبات شده است که تعیین کننده داعش و طالبان پاکستان هستند و آمریکا نقش حمایتی آن را بر عهده دارد.

 

رمضان ادامه داد: هم اکنون پروژه طالبان برای این دو کشور رو به پایان است و پروژه داعش در حال شروع شدن است. پاکستان که وعده داده است طالبان را وادار به صلح با حکومت کند می خواهد آنها را در حکومت جای دهد تا از این طریق نفعی ببرد و اهداف جنگی خود را با داعش به پیش ببرد.

 

وی در خصوص نقش کشورهای اروپایی در ناامنی افغانستان گفت: هنگامی که سناتور بودم در سخنرانی که در یکی از کنگره ها در اروپا داشتم حقایق جنگ در افغانستان و طالبان را برملا کردم اروپایی ها دچار تشویش شده بودند. از اینجا متوجه شدم که اروپا برای آمریکا و انگلیس چوب سوخت است. همانطور که ما، مردم ما و نیروهای امنیتی ما چوب های سوخت برای طالبان و پاکستان و آمریکا هستیم. اروپایی ها به خاطر خطرهایی که تهدیدشان می کنند مجبور هستند حمایت آمریکا و انگلیس را داشته باشد. به همین دلیل عضو ناتو هستند و در برنامه ها این دو کشور را همراهی می کنند.

 

این نماینده مجلس دلیل گامهای اخیر طالبان برای صلح را چنین بیان کرد: من به صلح در افغانستان باور ندارم. چرا که سال ها است که حکومت این وعده را داده است اما هرچه می گذرد اوضاع وخیم تر می شود. قدم هایی که امسال طالبان برداشته اند تا مذاکراتی غیر رسمی انجام دهند برای این است که پروژه و زمان کار آنها به اتمام رسیده است. پس بهتر دیده اند تا از راه صلح گام هایی بردارند تا بعد از پایان پروژه هم بیکار نمانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار