افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مردم افغانستان به تنگ آمده اند

امید در خصوص اوضاع کنونی مردم ابراز داشت: مردم در افغانستان طوری به تنگ آمده اند که خانه های خود را می فروشند. در تاریخ افغانستان، هیچ مقطعی از تاریخ پیدا نمی شود که مردم خانه های خود را بفروشند. وضعیت بد اقتصادی مردم را مجبور ساخته است که خانه های خود را بفروشند و بسیاری از آنان شهر و دیار خود را ترک کنند.

 

افغانستان به شدت درگیر چالش ها، ناامنی و فقر شده است. مردم از این وضعیت به شدت ناراضی هستند چرا که هیچ چیزی در اینجا برایشان جای امیدواری ندارد. تاجایی که حاضر هستند طعمه نهنگهای آب های استرالیا شوند اما در این کشور باقی نمانند. مهاجرت های دسته جمعی و بزرگ، ناامنی که هر روز بر دسترخوان این مردم تاثیر می گذارد و عدم ثبات سیاسی کشور را دچار گردابی تمام ناشدنی کرده است. راه حل بیرون آمدن از این مشکلات در شرایط کنونی چه می تواند باشد؟

 

ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه در برنامه «راه حل» گفت: اشرف غنی و عبدالله هردو به عنوان منبع بحران داخلی هستند. این رهبران فعلا به اساسی ترین عامل بحران در داخل افغانستان تبدیل شده اند. مردم افغانستان حالا کوچکترین اعتمادی روی سیاست ها، موضع گیری ها، برخوردها و عملکردهای آنان ندارند و همه شاهد هستند که مردم بسیار واضح و مشخص دیدگاه خود را بیان داشتند و همه رای منفی به سیاست های آنان دادند.

امید در خصوص اوضاع کنونی مردم ابراز داشت: مردم در افغانستان طوری به تنگ آمده اند که خانه های خود را می فروشند. در تاریخ افغانستان، هیچ مقطعی از تاریخ پیدا نمی شود که مردم خانه های خود را بفروشند. وضعیت بد اقتصادی مردم را مجبور ساخته است که خانه های خود را بفروشند و بسیاری از آنان شهر و دیار خود را ترک کنند.

 

وی سیاست های دولت را باعث به وجود آمدن این اوضاع در کشور دانسته و اظهار کرد: نظر مردم افغانستان این است که به هرترتیبی شده باید جلوی سیاست های غلط سران حکومت گرفته شود. چرا که سیاست های غلط رهبران در عرصه صلح و امنیت همه دروغ بود و سیاست های غلط آنان در عرصه اقتصاد باعث شد که همه مردم دیار خود راترک کنند و به سوی اروپا روان شوند. آنها جان خود را بر کف گرفته و می گویند یا می میریم ویا به جایی بهتر از اینجا می رسیم. با همه این اوضاع، رهبران کوتاهی و قصور خود را نمی پذیرند و آن را برگردن خارجی ها و یا برگردن حکومت گذشته می اندازند.

 

امید مردم را خواستار برکناری این رهبران می داند و می گوید: پیشنهاد مردم این است که یا لویه جرگه اضطراری دایر شود یا اداره موقت تشکیل شود و یا انتخابات زودرس با یک گروه بی طرف دایر گردد یا هم این ساختار موجود از الف تا ی و به طور کلی تغییر کند. مردم چنان از سیاست های غلط آنها خسته شده اند که می خواهند به هر ترتیبی شده از این وضعیت نجات پیدا کنند. با هر مکانیزمی که نخبه ها پیشنهاد کنند مردم موافق هستند. نخبه ها چه در داخل و چه در خاج همه با سیاست های آنان مخالف هستند.

 

رییس حزب کار و توسعه معتقد است حکومت افغانستان را معامله کرده و افزود: رهبران حکومت در یک معامله در افغانستان قرار گرفته اند. معامله ای که افغانستان را به یک تنور داغ تبدیل کرده است. معامله ای که ملت افغانستان در آن قربانی است وجایی برای زندگی کردن در افغانستان برای مردم باقی نمی گذارد. این معامله هم کاملاً آگاهانه صورت می گیرد چرا که از زمانی که آنها روی کار آمدند مردم روی خوشی و آرامش را ندیدند. همه جا جنگ و ناآرامی است.

 

وی در خصوص همکاری حکومت با تروریست گفت: این حکومت از نگاه سیاست خارجی ما را وابسته به خواست پاکستان و آی اس آی کرده است و این بسیار واضح و آشکار است. از داخل هم در جنگ، حکومت ما را در حالت دفاعی قرار داده و تروریست های دهشت گر را در حالت تهاجمی قرار داده است. در بسیاری جاها سند پیدا شده است که رهبران با تروریست ها همکاری می کنند و آنها را در مهمانخانه ها جای می دهند، پاسپورت سیاسی برای آنها جور می کنند و با آنها جلساتی در کشورهای بیرونی به نام پروسه صلح برگزار می کنند.

 

امید در ارتباط با راه حل این بحران تاکید کرد: راه حل بیرون آمدن مردم افغانستان از این وضعیت چیزی جز برکناری سران حکومت نیست. همه مردم منتظر هستند که از میان نخبه ها عده ای پرچم بلند کنند و علیه سیاست های حکومت قیام کنند. در این روزها نخبه های کشور چانه زنی هایی دارند که این کار انجام شود.

 

وی ادامه داد: اگر وضعیتی که حالا در کشور وجود دارد، ادامه پیدا کند افغانستان به دست داعش می افتد. این رهبران حکومت، داعش را برای ما مانند گرگ ساخته اند و می گویند که اگر مردم ما را قبول نکنند کشور به دست داعش و طالب می افتد. این داعش و طالب هم توسط خود حکومت حمایت می شود. پس علیه حکومت و همه این گروه ها باید مبارزه کرد و هرچه سریعتر این سیاست های غلط را متوقف کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار