افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

محاکمه ناعادلانه سرباز جنایتکار امریکایی

براساس گزارش ها رابرت بیلز؛‌ سرباز جنایتکار امریکایی و قاتل مردم غیرنظامی در قندهار، قرار بود دیروز دوشنبه در دادگاه حضور یابد.
براساس آنچه وکیل مدافع این سرباز جانی امریکایی اعلام کرده، هدف از برگزاری این مرحله دادگاه، مشخص شدن این موضوع است که آیا “مدارک کافی” برای به دادگاه کشاندن قاتل قندهار در یک دادگاه نظامی وجود دارد یاخیر!
این در حالی است که وی در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۲۱ حوت 1390 ساکنان غیرنظامی دو روستا در ولسوالی پنجوایی قندهار را مورد حمله قرار داد.
این سرباز جنایتکار در دو روستای الکوزی و نجیبان، در فاصله حدود ۵۰۰ متری پایگاه خود، وارد خانه های مردم شده و به طرف افراد غیرنظامی تیراندازی کرد.
در پایان حمله، شانزده نفر، به شمول ۹ کودک کشته و پنج نفر دیگر زخمی برجا ماند.
این جنایت هولناک با واکنش شدید مردم و دولت افغانستان مواجه شد و مجلس نمایندگان رسما فیصله کرد که هیچ مرجعی حق انتقال او به خارج از کشور را ندارد و او باید در داخل کشور و براساس قوانین داخلی افغانستان محاکمه شود؛ اما برخلاف این فیصله ها و تصمیم گیری ها، وی ابتدا به صورت “مخفیانه” به پایگاهی امریکایی در کویت منتقل شد و سپس از آنجا به امریکا برده شد.
گفتنی است که براساس آنچه از سوی امریکایی ها به خورد رسانه ها داده شده، تعدادی از شاهدان عینی و ورثه قربانیان نیز که از نزدیک شاهد این جنایت بوده اند از طریق ویدیوکنفرانس در جلسه دادگاه صبحت کرده و علیه قاتل قندهار شهادت دهند؛ اما حاجی باران که برادرش را در حادثه پنجوایی از دست داده در گفتگوی با بی بی سی از تاریخ دقیق آغاز محاکمه رابرت بیلز اظهار بی اطلاعی کرد.
او گفت:”پیشتر به ما گفته بودند که این سرباز محاکمه خواهد شد؛ اما به ما دقیقا نگفتند که این محاکمه چه وقت آغاز می‌شود. ما تنها از طریق رادیو شنیدیم که این محاکمه امروز آغاز می‌شود!”
حاجی باران گفت که پیش از این نظامیان امریکایی مستقر در قندهار به او گفته بودند که پاسپورت خود را آماده سازد؛ تا در صورت نیاز برای حاضر شدن در دادگاه و شهادت دادن به امریکا فرستاده شود.
از سوی دیگر خبرنگاران در قندهار می‌گویند بسیاری از اعضای خانواده‌های قربانیان که می‌توانستند در این دادگاه شهادت بدهند از سوی دولت افغانستان برای ادای مناسک حج به مکه فرستاده شده اند.
با این حال، کارشناسان حقوقی می گویند بسیار بعید و دور از انتظار به نظر می رسد که قاتل قندهار آنگونه که مقتضای عدالت است محاکمه و مجازات گردد.
از نظر این کارشناسان، چند دلیل وجود دارد که به نظر می آید مانع تحقق و اجرای عدالت در باره قاتل قندهار می گردد.
1. نفس انتقال مخفیانه و غیرقانونی او از افغانستان به امریکا،‌ نوعی اعطای مصونیت به وی و توجیه جنایت وحشتناکی بود که او مرتکب گردید؛ زیرا این امر اول اینکه برخلاف تصمیم صریح نمایندگان مجلس کشور و خواست دولت و مردم افغانستان بود و از جانب دیگر،‌ بعدا با توجیهاتی مانند مستی، داشتن اختلالات روانی وغیره، تلاش شد؛ تا عمل وی به نحوی توجیه شود!
2. راه اندازی دادگاه تحت این عنوان که “آیا مدارک کافی برای محاکمه او وجود دارد یاخیر” نیز نشان می دهد که امریکا به هیچ عنوان نمی خواهد، عدالت در مورد او به اجرا گذاشته شود. قرار است یک هفته کار دادگاه صرف پاسخ به این مساله گردد! در حالی که مصادیق جنایت هولناک او هنوز هم به روشنی موجود است و خود امریکا، به خانواده های قربانیان پول توزیع کرد؛ پس چگونه می توان در مورد مدارک کافی برای محاکمه او تردید کرد؟!
3. سوابق عدم تعهد امریکا به وظایف و مسئولیت های قانونی خود در قبال قوانین و اراده دولت افغانستان نیز نشان می دهد که این محاکمه نیز همانند بسیاری دیگر از موارد مشابه،‌ مانند محاکمه سربازان امریکایی که اعضای بدن قربانیان بی گناه خود را به عنوان یادگاری به امریکا بردند، به صورت عادلانه و بی طرفانه برگزار نخواهد شد.
براین اساس، دولت،‌ دستگاه قضایی کشور و نیز شورای ملی وظیفه دارند؛ تا این موضوع را به صورت جدی از مجاری حقوقی بین المللی پیگیری کرده و مانع تضییع حقوق قربانیان مظلوم ولایت قندهار و خانواده های داغدیده آنها گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار