افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

مبارزه با تروریزم از شعار تا عمل!

مبارزه با تروریزم، جمله ای است که ملت های جهان، از دیر باز، با آن آشنایی داشته اند؛ منتهی پیش از این، مرز تروریزم و مبارزه با آن، محدود به مرزهای داخلی کشور ها می شد و مبارزه با تروریزم، بیش از آنکه یک مسئله جهانی و بین المللی می بود، یک معضل داخلی و محدود به همان کشور به حساب می آمد…


در سال 2001 میلادی، پس از حادثه 11 سپتامبر که برج های دوقلوی تجارتی در ایالات متحده آمریکا، فروریخت، تروریزم نیز، جنبه جهانی و بین المللی پیدا کرد. بلا فاصله پس از فروریختن برج های دوقلو، بسیاری از سیاست مداران غربی، از جمله رئیس جمهور وقت آمریکا، از تروریزم بین المللی و مبارزه با آن سخن گفت.

در آن زمان، گروه القاعده که با حمایت گروه طالبان در افغانستان سکنی گزیده بود، تنها گزینه ای بود که توجه غربی ها را به خود جلب کرد و انگشت اتهام به سوی این گروه نشانه رفت. بلا فاصله کشور های غربی به ر هبری آمریکا، برای سرنگونی القاعده و گروه طالبان، وارد عمل شد و در مدت نسبتا کوتاهی، پایگاه های اصلی گروه طالبان را در افغانستان، درهم کوبید و به دنبال آن، بر اساس موافقت نامه بن، دولت انتقالی تشکیل شد، تا زمینه تدوین قانون اساسی و دولت انتخابی از سوی مردم را فراهم نماید.

اکنون پس از گذشت یک دهه، هنوز نه تنها مردم افغانستان، به امنیت و آسایشی که از سوی غربی ها وعده داده شده بود، نرسیده است؛ بلکه هر روز شاهد نا امنی های بیشتر می باشد. پرسش اصلی از همین جا ناشی می شود که «چرا پروسه مبارزه با تروریزم بین المللی، عقیم ماند و به فرجام نرسید؟».

به نظر می رسد که رسیدن به پاسخ این پرسش، بدون بررسی عملکرد غربی ها و مخصوصا آمریکا، در دهه گذشته، تقریبا غیر ممکن است، به گونه ای که هر گونه تحلیل در این زمینه را به بیراهه سوق می دهد. نگارنده هم، در این نوشتار هرچند کوتاه، تلاش دارد، پاسخ پرسش مذکور را با توجه به عملکرد غربی ها در قبال مسایل سیاسی افغانستان و مخصوصا گروه طالبان، مورد بازخوانی قرار دهد.

به رغم اینکه ایالت متحده آمریکا، با شعار نابودی کامل گروه های تروریزم، به افغانستان وارد جنگ شد؛ اما دیری نگذشت که جامعه جهانی یک تغییر استراتژیک را در استراتژی این کشور، در فرایند مبارزه علیه تروریزم، به نظاره نشست. دگرگونی در استراتژی ایالت متحده آمریکا، از آنجا ناشی شد که این کشور، بر خلاف شعارهایی که به مردم آمریکا و جامعه جهانی داده بود، گروه طالبان را به دو شاخه تندرو و میانه رو تقسیم نمود و اعلام داشت که راه مذاکره با شاخه میانه رو این گروه باز است.

ایالت متحده آمریکا، به این حد نیز، بسنده نکرد، اندک اندک، به حذف گروه طالبان از لیست گروه های تروریستی در سطح جهانی و بین المللی و آزاد کردن برخی سران این گروه از زندان گوانتانامو نیز، اقدام نمود و تا جای پیش رفت که در زمستان سال گذشته، به دور از چشم دولت افغانستان، در کشور قطر، با طالبان بر سر میز مذاکره نشست.
همین مرور کوتاه بر استراتژی ایالات متحده آمریکا، تا حد زیادی پاسخ پرسش مذکور را به نمایش می گذارد و همین تغییر استراتژیک در سیاست های آمریکا، زمینه ای شد، برای تقویت گروه طالبان و افزایش حملات تروریستی در افغانستان.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار