افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

لویه جرگه عنعنوی با صدور قطعنامه پایان یافت

لویه جرگه عنعنوی در مورد امضای پیمان استراتژیک با امریکا امروز با سخنان حامد کرزی رئیس جمهوری و صدور قطعنامه پایان یافت.

آقای کرزی قطعنامه ۶۷ ماده ای جرگه را که بصورت مشورتی به دولت ارائه شده، راهکار مردم خوانده گفت که دولت بر اساس آن عمل خواهد کرد.
وی این موارد مشورتی را به نفع مردم خواند و خطاب به شرکت کنندگان جرگه گفت: شما منافع ملی، آبرو و عزت مردم، استقلال و حاکمیت ملی افغانستان را در نظر گرفتید، رابطه با همسایه ها، دین و رسوم و عزت خانه های مردم افغانستان را در نظر گرفتید، شروط سخت تری هم گذاشتید و بعد با امضای پیمان موافقت کردید.

لویه جرگه عنعنوی روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور بیش از ۲۰۰۰ شرکت کننده آغاز به کار کرد و روی دو موضوع امضای پیمان استراتژیک با امریکا و برنامه صلح در چهل کمیته کاری به بحث پرداخت و امروز با صدور قطعنامه ۶۷ ماده ای به کار خود پایان داد.

در این قطعنامه به دولت مشورت داده شده که از سال ۲۰۱۴ یک سند استراتژیک با امریکا به مدت ده سال امضاء کند و تاکید شده که این سند باید مورد تائید شورای ملی افغانستان قرار بگیرد.

در قطعنامه به مقدسات اسلامی، استقلال و رعایت قوانین افغانستان تاکید شده و با حضور دائمی نیروهای امریکایی در کشور مخالفت شده است.

قطعنامه می افزاید که امریکا باید به ایجاد ساختارهای موازی با دولت افغانستان پایان دهد و با نهادهای رسمی حکومتی همکاری کند.

در این قطعنامه همچنان آمده است که امریکا نمی تواند در امور مربوط به شورای ملی، ساختارهای سیاسی، و امور قضایی افغانستان دخالت کند و یا در خاک افغانستان زندان داشته باشد. و نیز تاکید شده که در صورت امضای سند، نیروهای امریکایی مصونیت قضایی نداشته باشند، تاسیسات نظامی آنان تحت پرچم افغانستان بوده و از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نشود.

در قطعنامه به لغو سند قبلی بین افغانستان و امریکا و ادامه کمک های آن کشور در بخش های مختلف به افغانستان تاکید شده است.

لویه جرگه عنعنوی همچنان به تداوم برنامه صلح تاکید و از تمام کشورهای منطقه و جهان خواسته است که در این روند همکاری کرده و بگذارند برنامه در دست افغان ها باشد.

این جرگه به ایجاد مرکز مطالعات صلح و برگزاری کنفرانس صلح تاکید کرده و صلح در افغانستان را به نفع همه کشورها دانسته است.

لویه جرگه عنعنوی در حالی به کار خود پایان داد که تعدادی از شخصیت های سیاسی و مذهبی همچنان با لویه جرگه و مصوبات آن مخالفت می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار