افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

قحطی در کمین یمنی ها/ سازمان ملل هشدار داد!

قحطی

 

ارتارین کازین پس از سفر سه روز خود به یمن که درگیر جنگ است در پایتخت اردن به خبرنگاران گفت: ما امروز ذخایری از مواد غذایی در این کشور داریم که برای حدود سه ماه کافی است. ما غذای کافی برای افزایش حمایت مورد نیاز برای تضمین اینکه بتوانیم از قحطی جلوگیری کنیم در اختیار نداریم.

 

پس از جنگ دوساله بین ایتلاف (متجاوز) به قومندانی عربستان سعودی با جنبش حوثی (انصارالله) درحال حاضر هفت ملیون و 300 هزار یمنی وجود دارند که سازمان ملل متحد آنها را در رده کسانی رتبه بندی کرده است که از نبود شدید امنیت غذایی رنج می برند.

 

کازین گفت: این شمارش معکوس است، اگر کمکهای خود را گسترش ندهیم تا به دست آنهایی که از کمبود شدید مواد غذایی رنج می برند برسد ما وضعیتی شبیه به قحطی را در برخی از مناطق بسیار آسیب دیده شاهد خواهیم بود که رسیدن به آنها امکان پذیر نیست و این به معنای این است که مردمی در آنجا خواهند مرد.

 

برنامه جهانی غذا ماه گذشته توانست به شمار بی سابقه چهار ملیون و 900 هزار نیازمند در یمن دسترسی پیدا کند اما کازین گفت کافی نبودن منابع مالی موجب می شود پروگرام جهانی غذا مجبور شود جیره غذایی را برای توزیع کمکها به شمار بیشتری از مردم کاهش دهد.

 

وی افزود: آنچه ما انجام می دهیم این است که مقادیر محدودی از غذایی را که در این کشور در اختیار داریم بگیریم و در گسترده ترین منطقه ممکن توزیع کنیم که در این صورت ما تنها می توانیم 35 فیصد جیره غذایی مورد نیاز مردم را در بیشتر ماهها تامین کنیم در حالی که ما نیاز داریم به جیره غذایی 100 فیصد برسیم.

 

سازمان زراعت ملل متحد (فائو) ماه گذشته اعلام کرد ارزیابی ها از عرضه گندم در یمن نشان می دهد این ذخایر تا پایان مارچ به پایان خواهد رسید.

 

سازمان ملل متحد اعلام کرد به حدود دو ملیارد دالر در سال کنونی برای عملیات بشردوستانه در یمن نیاز دارد و این کشور مفلس عربی را در معرض بزرگترین بحران امنیت غذایی در جهان توصیف کرد.

 

استیون اوبراین معاون امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمکهای عاجل سرمنشی سازمان ملل متحد نیز روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته بود یمن با وخیم ترین بحران انسانی در جهان روبرو است به طوری که دو سوم از جمعیت این کشور به کمکهای بشردوستانه عاجل نیاز دارند.

 

اوبراین از این مسئله ابراز تاسف کرد که طرفهای درگیر در مناقشه یمن به رغم تعهداتی که به آژانس ها و گروههای امدادرسان داده بودند، مانع از دسترسی نیروهای امدادرسان به مناطق جنگ زده می شوند و مسئله امدادرسانی را به یک اهرم فشار تبدیل کرده اند.

 

معاون امور بشردوستانه سرمنشی سازمان ملل متحد افزود در سال 2017 سازمان ملل دو ملیارد و 100 ملیون دالر برای تامین نیازهای 12 ملیون یمنی که به حمایتهای و کمکهای حیاتی نیاز داشتند، خواستار شد اما تا کنون به زحمت تنها شش فیصد از این مبلغ جمع آوری شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار