افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

فشار علیه قطر، برخاسته از جنون حکام ریاض است!

عربستان و قطر

یک تحلیلگر امریکایی گفت: ریاکاری ریاض در هدف قراردادن قطر و متهم کردن این کشور به حمایت از تروریزم، تنها نوعی جنون است.

تغییر نظام در عربستان سعودی دور از ذهن نیست ولی بن سلمان می‌داند که اگر ملیاردها دالر برای صنایع نظامی امریکا خرج کند، فعلا در امان خواهد بود.

جان استپلینگ تحلیلگر و مفسر ارشد سیاسی امریکایی که در ناروی مستقر است، در مصاحبه ای تاکید کرد: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی یک مریض روانی است و اقدامات عربستان سعودی در هدف قراردادن قطر، چیزی جز جنون حکام ریاض نیست.

این تحلیلگر امریکایی در پاسخ به سئوالی درباره علل اصلی رویکرد عربستان سعودی در قبال قطر و متهم کردن این کشور به حمایت از تروریزم گفت: دو عامل می تواند وجود داشته باشد. نخست آنکه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بیش از حد بی تجربه و تحریک پذیر است. او یک مریض روانی است که می خواهد هر چه زودتر اثر قدرت خود را در نظام سلطنتی عربستان سعودی نشان دهد. بنابر این تلاش می کند تا به خانواده ترمپ و به طور کلی امریکا کمک کند. عامل دوم این است که ترمپ از ماتیس و مک مستر و اردوی امریکا تبعیت می کند. به نظر من سیا بیشتر به روسیه علاقه‌مند بود. اردوی امریکا و سیا اهداف مشترک ولی راهبردهای متفاوتی دارند. تامین مالی تروریست ها و داعش اقدام کلاسیک سیا به شمار می رود ولی اعزام نیروی نظامی و بمباردمان بیشتر، هدف اردوی امریکا است. بن سلمان خطر را احساس کرده است. تغییر نظام در عربستان سعودی دور از ذهن نیست ولی بن سلمان می داند که اگر ملیاردها دالر برای صنایع نظامی امریکا خرج کند، فعلا در امان خواهد بود.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اقدامات کشورهای عربی علیه قطر و واکنش دوحه به این اقدامات و اینکه آیا قطر می تواند همراه با برخی کشورها از جمله ترکیه ایتلافی را علیه عربستان سعودی تشکیل دهد، گفت: چهار کشور عربی که علیه قطر صف آرایی کرده اند، بیشتر کارهایی را انجام می دهند که امریکا به آنها گفته است یا حداقل آن کاری را انجام می دهند که اعتقاد دارند امریکا می خواهد. قطر همواره نسبت به طرز تفکر عربستان سعودی، مستقل عمل کرده است. علاوه بر این قطر میدان گازی پارس جنوبی را با ایران به طور مشترک در اختیار دارد. شاید آنها می خواهند گاز طبیعی خود را با ارزهای غیر دالر امریکا بفروشند. هرگونه تهدید علیه دالر تیلی می تواند یک حمله علیه خود امریکا باشد. منظور من این است که امریکا در بحران قرار دارد. اقتصاد این کشور به تجاوزات نظامی وابسته است و نابرابری درآمدی به شدت رو به افزایش است. از سوی دیگر به نظر می رسد نفوذ اسراییل با ترمپ بسیار بیشتر از دوره اوباما خواهد بود.

استپلینگ در ادامه در پاسخ به این سئوال که آیا سیاست های عربستان سعودی کمکی به ثبات منطقه می کند و آیا ممکن است محاصره و تحریم قطر منجر به درگیری نظامی شود، تاکید کرد: سعودی ها دقیقا بر خلاف برقراری ثبات در منطقه فعالیت می کنند. ریاکاری ریاض در هدف قراردادن قطر و متهم کردن این کشور به حمایت از تروریزم، تنها نوعی جنون است. تصور نمی کنم تقابل نظامی در منطقه به وقوع بپیوندد مگر اینکه جیمز ماتیس یا هر کس دیگری در پنتاگون تصور کند این یک ایده خوب خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار