افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

فشار عربستان بر لبنان برای رهایی شاهزاده قاچاقچی سعودی

سردبیر سایت «شاهد نیوز» لبنان با تاکید بر اینکه عربستان عقده مشکلات داخلی و منطقوی خود را بر سر لبنان خالی کرده است، گفت: ریاض برای آزادی شاهزاده قاچاقچی سعودی بر بیروت فشار آورده است.

 

«فیصل الاشمر» سردبیر پایگاه خبری شاهد نیوز لبنان در بیروت درباره افزایش تنش عربستان با لبنان، مواضع جدید سعودی‌ها را نشأت گرفته از شکست‌های آنها در تحولات منطقه توصیف کرد.

 

وی افزود: عربستان در جنگ علیه اردو و ملت یمن شکست خورده است و به دلیل حمله به غیرنظامیان، زیربناها و ظرفیت‌های زندگی در یمن و ارتکاب جنایت‌های پیاپی از سوی جامعه بین‌المللی محکوم است.

 

خبرنگار لبنانی تاکید کرد: این علاوه بر شکست تروریست‌های حامی عربستان در سوریه از جمله داعش و دیگر گروه‌های تکفیری است که در برابر پیشروی‌های اردوی سوریه و متحدانش به طور تدریجی در حال عقب‌نشینی از قریه های تحت سیطره خود هستند.

 

الاشمر گفت: عربستان در عرصه داخلی نیز گرفتار مشکلات متعدد و از جمله اختلاف بین جناح «محمد بن نایف»، ولی عهد با جناح «محمد بن سلمان»، جانشین ولی عهد است و به همین دلیل عربستان با صدور مشکلات داخلی خود به خارج تصمیم داشت در عرصه منطقه خودی نشان دهد؛ پس گمان کرد لبنان ضعیف‌ترین حلقه‌ای است که در آنجا می‌تواند دیکته‌های خود را اعمال کرده و لبنانی‌ها را وادار به اطاعت کنند.

 

خبرنگار لبنانی افزود: دلیل توقف کمک‌های عربستان به اردوی لبنان موضع وزیر خارجه لبنان در رد اعلام همبستگی با ریاض نبوده است، بلکه دلیل اصلی رسوایی دستگیری یک شاهزاده سعودی با دو تن مواد مخدر در میدان هوایی بیروت بوده که، آل سعود را در تنگنا قرار داده و به همین سبب این رژیم، فشارهای گسترده‌ای را بر مقامات این کشور برای آزادی شاهزاده مجرم وارد کرده است و حالا بهانه کرده که موضع وزیرخارجه یا حزب الله و دیگران موجب تنش در روابط ریاض –بیروت است..

 

الاشمر گفت: عربستان گمان می‌کند همانگونه که حرفش در برخی کشورهای عربی خریدار دارد در لبنان هم داشته باشد، به خصوص که دید مزدوران جریان 14 مارچ مراتب عذرخواهی را به جا می‌آورند.

 

وی افزود: اما همه لبنانی‌ها امثال آنهایی نیستند که منافع سیاسی و تجاری خود را در رابطه با عربستان می‌بینند و در هر مناسبتی زبان به انتقاد از حزب‌الله می‌گشایند، لبنانی‌ها ملتی شریف هستند که عربستان یا دیگران اجازه تعرض به آنها را ندارند.

 

خبرنگار لبنانی گفت: عربستان یا مزدوران آن در لبنان نمی‌توانند افکار عمومی لبنانی‌ها را علیه حزب‌الله و نقش آن در لبنان و سوریه حشر کنند، چرا که مقاومت، افتخار همه امت لبنان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار