افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

فروش سلاح به سعودی ها آتش جنگ در منطقه را شعله ورتر می کند

فروش سلاح

سناتور امریکایی در یادداشتی اذعان کرد که فروش تجهیزات نظامی به متحدان سوال برانگیز امریکا نه تنها موجب تامین منافع ایالات متحده نمی شود بلکه در برخی مواقع آتش رقابت های تسلیحاتی در خاورمیانه را نیز شعله ور تر خواهد ساخت.

پس از انعقاد قرارداد 460 ملیارد دالری فروش سلاح و تجهیزات میان ایالات متحده و عربستان سعودی، رَند پاول سناتور امریکایی یادداشتی را در آژانس خبررسانی بریتبارت نشر نمود و این قرارداد را موجب ایفای نقش فعال تر سعودی ها در حمایت از تروریزم جهانی دانست.

 

رند پاول در این یادداشت اذعان نمود: فروش تجهیزات نظامی به متحدان سوال برانگیز امریکا نه تنها موجب تامین منافع ایالات متحده نمی شود بلکه در برخی مواقع آتش رقابت های تسلیحاتی در خاورمیانه را نیز شعله ور تر خواهد ساخت. حتی هیلاری کلینتون نیز در ایمیل های افشا شده توسط ویکی لیکس اذعان نموده بود که به دلیل حمایت های مخفیانه مالی و لجستیکی عربستان سعودی و قطر از داعش و دیگر گروه های افراطی، می بایست فشارها بر این دو دولت افزایش یابد. در واقع هنگامی که ما به یک دولت سلاح می فروشیم، دیگر کشورها را تحریک می کنیم که در یک رقابت تسلیحاتی، به افزایش سطح تجهیزات خود بپردازند. در ماه جَنیوری سازمان ملل در تخمینی اظهار داشت جنگی که عربستان سعودی در یمن به راه انداخته تاکنون منجر به گرفتن جان بیش از 10.000 انسان بیگناه شده است و همچنان نیز روایت های ترسناکی از میزان تلفات ملکیان در این کشور به گوش می رسد. پس از حملات هوایی ماه آوریل در سوریه نیز رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده اذعان داشت که امریکا برای متوقف کردن حملات علیه انسان های بیگناه توسط هرکس و در هر نقطه از جهان، همه توان خود را به کار خواهد بست. حال با قراردادهای این چنینی ظاهرا باید بگوییم که امریکا تا زمانی به این تعهد پابند خواهد بود که پای سرمایه گذاری های ملیارد دالری در میان نباشد.

رند پاول در ادامه می نویسد: ارتباط عربستان سعودی با عناصر افراطی یک راز آشکار است چنانکه زلمی خلیلزاد سفیر سابق امریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل نیز در مقاله ای که در خصوص عربستان سعودی نشر نموده، ارتباط سعودی ها با اسلام گرایان افراطی را پذیرفته است. حقیقت این است که پادشاهی عربستان سعودی از طریق ارتباط با بنیادگرایان و استفاده از سازمان های اجتماعی، مکاتب دینی و موسسات خیریه قصد دارد نفوذ خود را در سرتاسر خاورمیانه گسترش دهد. در همین خصوص محمد ای.دی حسین در سرمقاله ای که در نیویارک تایمز نشر شده اذعان نموده است، عربستان سعودی 5 دهه است که من‌حیث حامی رسمی گروه های سلفی سنی در سرتاسر جهان شناخته می شود و گروه هایی همچون القاعده، داعش، بوکوحرام و شباب همانند دیگر گروه های خشونت طلب سلفی از حمایت این کشور برخوردار بوده اند.

پاول در انتها می نویسد، فروش سلاح به مُـلکی مانند عربستان هیچگونه منافع راهبردی برای امریکا در بر نخواهد داشت و من به همراه دو گروه دیگر از سناتورها در هفته های آتی تلاش خواهیم کرد از فروش این تجهیزات به عربستان جلوگیری نماییم و امیدوار هستیم مشرانو جرگه نیز این پلان مضحک را متوقف نماید.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار