افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

فرمان جنجالی ترمپ، انتقاد مقامات امریکایی را برانگیخت!

ترمپ

134مقام و کارشناس امریکایی با ارسال نامه‌ای از فرمان مهاجرتی جدید ترمپ انتقاد کردند.

به نقل از آژانس خبررسانی فرانسه؛ بیش از 130 کارشناس امریکایی حوزه سیاست خارجی، فرمان اصلاح‌شده ممنوعیت سفر دونالد ترمپ را محکوم کردند و گفتند اجرای آن، امنیت ملی و منافع امریکا را به اندازه فرمان نخست وی که ورود اتباع چندین کشور عمدتاً مسلمان را به ایالات متحده ممنوع می‌کرد  تهدید می‌کند.
در این نامه که مقامات اسبق دولت و کارشناسان آن را به رشته تحریر درآورده اند آمده است: این فرمان به مسلمانان  از جمله افرادی که قربانی داعش شده‌اند یا با آن می‌جنگند، پیامی در مسیر تقویت این تبلیغات ارسال می‌کند که به اشتباه، مدعی جنگِ امریکا با اسلام است.
در بخش دیگری از این نامه که تاریخ جمعه (سه روز پیش) در آن درج شده، آمده است: برعکس، پذیرش پناهنده گان و مسافران مسلمان، دروغ‌های تروریست‌ها را آشکار می‌سازد و با نگرش معیوب آن‌ها مقابله می‌کند.
در میان 134 شخصیتی که این نامه را امضا کرده‌اند، افرادی دیده می‌شوند که در دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه و یا هر دوی آن‌ها خدمت کرده‌اند. نیکلاس برنز، ریچارد کلارک، مدیر حوزه ضد تروریزم شورای امنیت ملی، و میشل فلورنوی  معاون اسبق وزارت دفاع از جمله امضا‌کنندگان این نامه هستند.
بیشتر آن‌ها در دولت‌های دموکرات خدمت کرده اند و افراد مشهوری چون مادلین البرایت، جنت ناپالیتانو، سوزان رایس و ماتیو السون در میان آن‌ها به چشم می‌خورند.
اظهارات این افراد، منعکس‌کننده شکایات ایالت‌های مختلف امریکا به محکمه‌های این کشور است. ایالت‌های مختلف استدلال می‌کنند فرمان اصلاح‌شده ترمپ بر ضد مسلمانان تبعیض قایل می‌شود و برای منافع امریکا مضر است.
این نامه همچنین به رکس تیلرسون  وزیر امور خارجه امریکا، جیمز متیس  وزیر دفاع امریکا، جف سشنز  مدعی العموم ارشد، جان کلی  وزیر امنیت داخلی، و مایکل دمپسی  رییس موقت امنیت ملی فرستاده شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار