افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

فرایند تصویب پیمان نامه استراتژیک آمریکا و افغانستان (بخش اول)


بعد از اجلاس 2010 لیسبون که قرار شد نیروهای بیگانه از افغانستان خارج شوند، آمریکایی‌ها موضوعی تحت عنوان امضای پیمان استراتژیک با افغانستان را مجددا مطرح کردند که این موضوع قبلا در سال 2005 نیز مطرح شده بود.

از آن جا که تکلیف ایجاد و ابقای پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان درپیش نویس این پیمان مشخص نشده بود، این امر نگرانی کشورهای منطقه را به شدت برانگیخته بود. مجموعه‌ای از کشورها، از جمله جمهوری اسلامی ایران، کمی دورتر روسیه و بخشی از کشورهای آسیای‌مرکزی نگران این موافقتنامه بودند واینک نیز هستند. چه آنکه امضای این پیمان می تواند یادآور تجربه‌ای باشد که آمریکا پس از جنگ جهانی دوم در هر منطقه‌ای که نفوذ کرد، دیگر از آن جا خارج نگردید.

فرایند تصویب این پیمانه در افغانستان با فرایند های زیر مورد تصویب نهادهایی حقوقی قرارگرفت و سرانجام نهایی گردید.

لوی جرگه عنعنوی وبررسی ساختار پیمان استراتژیک

بنا به درخواست ریاست جمهوری افغانستان در حدود دوهزار تن از ریش سفیدان ومتنفذین مردمی، تحت عنوان لوی جرگه عنعنوی، در بیست وپنج آبان ماه سال گذشته در کابل گرد هم آمدند. اعضای لوی جرگه برای بررسی و تأیید کلیات این پیمان درکابل فراخوانده شده بودند. البته به گفته صفیه صدیقی سخنگوی این جرگه، مصالحه با طالبان و چگونگی ایجاد یک مکانیزم عملی در باره صلح، نیز از موضوعات مهم این جرگه بود.

ائتلاف بزرگ جبهه ملی که شماری از هم پیمانان سابق رئیس جمهور آن را تشکیل داده اند، ونیز بسیاری از نهاد های مدنی مخالفت آشکار خود با این جرگه را اعلام کردند.ولی با این هم بیش از 170 نفر از اعضای پارلمان  در لوی جرگه عنعنوی شرکت کردند.

در مراسم اختتامیه جرگه پس از ارائه نظریات کمیته های 40 گانه ، مسؤلین جرگه عنعنوی قطعنامه مشورتی جرگه را که شامل 76 ماده بود، قرائت کردند. استقلال وحاکمیت ملی، امنیت ومبارزه واقعی با تروریزم، عدم ایجاد پایگاه های دایمی آمریکا در خاک افغانستان وعدم جواز تعرض آمریکا از کشور افغانستان به خاک همسایگان، لغو عملیات های شبانه، الغای قرار کنسول قضایی،و… از جمله مواردی بودند که در این قطعنامه برآن تأکید شده بودند.

امضای پیمان نامه توسط رؤسای جمهوری افغانستان و آمریکا

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده ی امریکا شامگاه روز سه شنبه/12 اردیبهشت 1391در سفری از پیش اعلام نشده، به افغانستان آمد و در نیمه های شب با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار و موافقت نامه های همکاری درازمدت میان دو کشور را به امضا رسانید. اوباما اواخر شب در بگرام به مردم امریکا سخنرانی تلویزیونی کرد؛ و بامداد زود، افغانستان را ترک گفت.

رییس جمهوری امریکا، در حالی که بر پذیرش مسئولیت مأموریت نظامی کشورش در افغانستان تا پایان پیروزمندانه ی این مأموریت و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان سخن می گفت، تأکید کرد که امریکا قصد ایجاد پایگاه های نظامی دایمی در افغانستان راندارد.

باراک اوباما در اين سفر کوتاه و از پيش اعلام نشده، 11 دقيقه از پايگاه نظامي بگرام با مردم آمريکا سخن گفت و به آنها وعده داد که “زمان جنگ رو به اتمام است” به گزارش اشپيگل اوباما گفت: «هم‌ ميهنان من، ما از حدود يک دهه گذشته زير ابرهاي سياه جنگ بر سر مي‌بريم، اما اکنون مي‌توانيم نور افق جديد را نظاره‌ گر باشيم.»

سفر باراک اوباما به افغانستان مصادف بود با نخستین سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن رهبر شبکه ی القاعده . این سفر همچنان در آستانه ی نشست شیکاگو و در جریان تبلیغات انتخاباتی حزب دموکرات درامریکا انجام شده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار