افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

فاجعه آفرینی عربستان در یمن ادامه دارد…

عربستان سعودی با کمک ناوهای ایالات متحده، بندرگاه های یمن را همانند میدان هوایی های اصلی این کشور تعطیل کرده است.

به نقل از یورونیوز، دیوید بیسلی، رییس شاخه پروگرام جهانی غذا در مصاحبه با رویترز گفت: عربستان سعودی باید مسئولیت تامین هزینه برای برطرف کردن بحران انسانی در یمن را به صورت تمام و کمال بر عهده بگیرد. وی افزود که عربستان یا باید جنگ را متوقف کند و یا صد در صد هزینه های این بحران را بر عهده بگیرد. گزینه سوم هم وجود دارد که شامل هر دو مورد است.

این مقام ارشد سازمان ملل، ایتلاف به رهبری عربستان سعودی را به ممانعت از رساندن غذا به یمن متهم کرده است. عربستان سعودی با کمک ناوهای ایالات متحده، بندرگاه های یمن را همانند میدان هوایی های اصلی این کشور تعطیل کرده است. مشکل اصلی بسته شدن بندر حدیده، اصلی ترین محل ورود مواد غذایی به این کشور است. لنگرگاه های شهر حدیده، دروازه ورود 80 فیصد واردات مواد غذایی به یمن بوده است.

عربستان سعودی و متحدانش می گویند که بستن بندرگاه ها و میدان هوایی های یمن برای جلوگیری از رساندن اسلحه به حوثی هاست. این در حالی است که از نظر سازمان های حقوق بشری این محاصره موجب رنج ملیونها ملکی شده است.

بر اساس راپور مشترک آژانس های سازمان ملل متحد که در ماه ژوئیه نشر شد، 60 فیصد از جمعیت 27 ملیونی یمن در خطر سوتغذیه هستند و 2 ملیون طفل یمنی در حال حاضر از سوتغذیه رنج می برند.

بحران انسانی در یمن تنها به عدم دسترسی به آب و مواد غذایی محدود نمی شود. بسته شدن میدان هوایی ها و راه های ارتباطی، مانع رسیدن خدمات صحی به مریضان نیز شده است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز روز دوشنبه، چهارم سِپتِمبر در دیدار با عادل الجبیر، وزیر امورخارجه عربستان سعودی نگرانی خود را از ادامه جنگ در یمن ابراز و بر لزوم پایان دادن به درگیریها تاکید کرد.

به گفته سخنگوی دفتر صدارت بریتانیا، خانم می در این دیدار، طرفین درگیر در بحران یمن را به پایین آوردن میزان تشنجات و از سرگیری فعالیت شورای مشورتی خلیج فارس برای حل این بحران دعوت کرد.

دولت بریتانیا با انتقادات فراوانی در زمینه فروختن اسلحه به ارزش 3/3 ملیارد پوند به عربستان سعودی از زمان آغاز درگیریها در سال 2015 روبرو بوده است.

جنگ یمن بیش از 10 هزار نفر کشته و ملیونها آواره در پی داشته است. این کشور ماه هاست که با بحران سلامت نیز روبرو است. از ماه آوریل تا کنون بیش از 2 هزار نفر در این کشور به مریضی وبا مبتلا شده اند و 600 هزار نفر دیگر نیز تا پایان سال عیسوی در معرض ابتلا به این مریضی قرار دارند.

پادشاهی عربستان سعودی اعلام کرده است که تا کنون صدها ملیون دالر به پروگرام های بشر دوستانه که به ملکیان یمن کمک رسانی می کنند اهدا کرده است و از جمله آن به کمک مالی شاهزاده محمد بن سلمان در ماه جون به صندوق اطفال سازمان ملل متحد و سازمان جهانی حفظ الصحه برای مبارزه با وبا اشاره است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار