- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

متابعت عمان، کویت و قطر از سیاست های عربستان و امارات

جان برنان [1]

رییس سابق سازمان سیا گفت: حکومتهای عمان، کویت و قطر با حفظ استقلال داخلی می بایست تابع سیاستهای انرژی و سیاست خارجی کشور عربستان و امارات باشند.

روز دوشنبه مورخ 7/8/2017 سایت آتلانتیک (theatlantic) خبری با عنوان جان برنان: در راهبرد جدید امریکا، شورای همکاری عربستان و امارات بر سایر اعضاء برتری خواهند داشت در صفحه خود درج کرد.

طبق مطالب مندرج در این سایت، رییس سابق سازمان سیا(John Brennan) گفت: امارات و عربستان در قالب پلانی که در مرکز مطالعات استراتیژیک و بین المللی (CSIS) طراحی شده در خلیج فارس نقش آفرینی خواهند کرد. طبق این پلان در جغرافیه ی سیاسی منطقه تغییراتی ایجاد میشود و شرایط جدیدی را در منطقه خلیج فارس شاهد خواهیم بود. جنوب تنگه هرمز در اختیار امارات قرار می گیرد و اختلافات سرحدی امارات با عمان در همین چوکات فیصله پیدا می کند.

شرکت آرامکو محوریت استخراج تیل و شرکت قطر پترولیوم (Qatar Petroleum) محوریت استخراج و فروش گاز در کشورهای شورای همکاری (خلیج) را خواهند داشت.

حکومتهای عمان، کویت و قطر با حفظ استقلال داخلی می بایست تابع سیاستهای انرژی و سیاست خارجی کشور عربستان و امارات باشند.

در خصوص تقسیم کار و نقش عربستان و امارات در منطقه اختلافاتی وجود داشت که در سفر ترمپ بخشی از این اختلافات برطرف شده است و هنوز عدم هماهنگی بین این دو کشور وجود دارد.