افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

علت سکوت حکومت دربرابر جنایت چیست؟ ضعف اراده یا خیانت؟

احمد ضیا مسعود، نظرات خود را درباره ادامۀ جنگ و ناامنی‎ها در کشوراعلام کرد…

احمدضیا مسعود، نماینده پیشین رییس‎جمهور غنی در امور اصلاحات و حکومت داری خوب، که به روز جمعه در ولایت کاپیسا رفته بود، تأکید کرد که حکومت نباید در برابر تخطی‎های نظامیان پاکستان در سرحد و راکت پراگنی آنان بر کنر، ساکت باشد.

آقای مسعود با این پرسش که چرا با گذشت هفده سال، جنگ در افغانستان پایان نمی‌یابد، با بیان اینکه خارجی‌ها نیز در مبارزه با هراس‌افگنی، جدی نیستند می‌گوید که: این را باید بدانید که یا نمی‎خواهند در برابر هراس‎افگنان جنگ بکنند یا کدام قرارداد خاینانه‎یی میان حکومت، هراس‌افگنان و دستگاۀ استخبارات پاکستان وجود دارد و یا مسألۀ انتخابات است که باید اینان را پاکستانی‎ها و طالبان کمک بکنند. یا کدام چیز پنهانی دیگر است که اینان دست به تعرض نمی‎زنند.

احمدضیا مسعود، راکت پراگنی‎های پاکستان را بر بخش‌هایی از ولایت کنر، تجاوز می‌داند و حکومت را انتقاد می‌کند که به این تجاوز، پاسخ به مثل نداده است: وقتی طیاره یک کشور داخل فضای یک کشور می‎شود، وقتی‌که مرمی می‌خورد در سرزمین یک کشور، حاکمیت ملی زیر سوال می‌رود؛ چرا اینان نمی‌توانند که از حاکمیت ملی افغانستان دفاع بکنند، چرا نمی‎توانند اقتدار ملی افغانستان را تمثیل بکنند؟ بخاطری‎که اینان داخل یک معامله پنهانی و خاینانه با استخبارات کشورهای منطقه و با گروه‌های هراس افگن استند.

در این میان، شماری از باشنده‎گان ولایت کاپیسا، بر همبستگی میان مردم در کشور و حشر همه‌گانی در برابر هراس‌افگنان تأکید می‌ورزند.

اخیرأ رییس‎جمهور غنی موضعش در برابر طالبان را نرم تر کرده است؛ او که پس از حمله‌های مرگ‌‎بار این گروه بر هوتل کانتینیتال و در نزدیکی شفاخانۀ جمهوریت، گفت که با طالبان در میدان‎های نبرد سخن خواهد گفت، اکنون به این گروه پیشنهاد صلح داده است.

  1. Aqbaludin Sufi Zada :

    ضعف و مدیریت در نظام کنونی و اراده قوی در برابر دشمن نیست و داشتن ستون پنجم در بین نظام و کم فکری وبی پروای سران حکومت اول تر از ریس جمهور واعضای ان نفاق در بین بزرگان علت اصلی است و سربازان ما شجاه ودلیر است اما فرماندهان آنان بی پروا و عجیر بیگانه است

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار