- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

عربستان عامل شیوع وبا در یمن است!

[1]

داکتران معتقدند که عملیات نظامی ایتلاف تحت قوماندانی عربستان سعودی علیه یمن باعث شیوع مریضی وبا در یمن شده است.

در مقاله مشترک گروه از داکتران در مجله طبی لانسیت آمده است: حملات طیارات جنگی ایتلاف تحت قوماندانی عربستان شفاخانه ها و شبکه های آب و فاضلاب یمن را ویران کرده است.

این مقاله که جاناتان کندی از پوهنتون ملکه ماریا در لندن و همکارانش نوشتند، افزود: عربستان و هم قراردادانش با این کار خود (انهدام تاسیسات زیربنایی یمن از جمله شفاخانه ها و شبکه آب و فاضلاب) باعث ظهور و شیوع وبا در یمن شده اند.

این داکتران امریکا و انگلیس را نیز در بروز این وضعیت اسف بار شریک جرم دانستند و گفتند: شرکت های صنعتی امریکا و انگلیس و دولت های آنها به ایتلاف تحت قوماندانی سعودی ها سلاح و استخبارات جاسوسی می دهند.

سازمان حفظ الصحه جهانی اعلام کرده است: موارد ابتلا به مریضی وبا در یمن از سرحد نیم ملیون نفر گذشته و تاکنون حدود دو هزار نفر بر اثر ابتلا به این مریضی جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان در راپور خود آورده است: شیوع وبا در یمن، درحال حاضر گسترده ترین شیوع مریضی در سطح جهان به شمار می رود.

کمیته بین المللی صلیب سرخ هشدار داده است که موارد ابتلا به وبا در یمن تا پایان سال جاری عیسوی از مرز 600 هزار نفر فراتر خواهد رفت.

دولت سعودی در قالب ایتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از هشت هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، بیجا شدن ملیونها نفر و شیوع مریضی های واگیر دار و قحطی در این کشور منجر شده است.

نیمی از شفاخانه ها و کلینیک‌های یمن بسته شده و سایر شفاخانه ها و کلینیک‌ها نیز از کمبود شدید تجهیزات و دواهای لازم رنج می برند.

شمار مبتلایان به وبا به حدی است که شفاخانه ها و کلینیک‌های باقی مانده مملو از مریضان است. تعداد آنها به حدی است که داکتران مجبور شده اند تا در خیمه های برپا شده یا حتی روی زمین به تداوی مریضان بپردازند.