افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

عربستان حقوق بشر را در یمن نقض کرد

رییس کمیته عالی انقلابی یمن گفت قطعنامه اتحادیه اروپا مبنی بر ممنوعیت فروش سلاح به عربستان ثابت کرد که رژیم سعودی در تجاوز به یمن قوانین حقوق بشر و عرفهای بین المللی را نقض کرده است.

به نقل از سبأ نت، «محمد علی الحوثی» رییس کمیته عالی انقلابی یمن از قطعنامه پارلمان اروپا مبنی بر ممنوعیت فروش سلاح به عربستان استقبال کرد.

وی گفت: این قطعنامه که ثابت می‌کند عربستان در تجاوز به یمن قوانین حقوق بشر و عرفهای بین المللی را نقض کرده و عمدا غیرنظامیان و زیرساختها و منافع حیاتی یمن را با کمک امریکایی‌ها هدف قرار داده است، گام مثبتی از سوی پارلمان اروپا است.

الحوثی گفت این پارلمان اروپا نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا احساس کرد که فاجعه تجاوز عربستان به یمن و محاصره ظالمانه این کشور و گسترش تروریزم و گروههای تروریستی مانند داعش و القاعده در مناطق یمن، برای امنیت و صلح بین المللی خطرناک است.

وی گفت هدف از به تعطیلی کشاندن روند سیاسی و مذاکرات یمنی -یمنی از سوی امریکا و عربستان و استفاده آنها از گزینه نظامی مطلق علیه یمن، تحمیل برنامه هایی سیاسی است که استقلال و آزادی یمن را از آن سلب و روند دموکراتیکی که ملت یمن آن را در پیش گرفته از بین ببرد و یمن را به کانونی برای تروریزم تبدیل کند.

رییس کمیته عالی انقلابی یمن گفت که قطعنامه پارلمان اروپا با حرکتهای ملتهای آزاده در راستای همبستگی با مظلومیت ملت یمن همخوانی دارد.

الحوثی همچنین از جامعه جهانی خواست که مسئولیتهای کامل اخلاقی، انسانی و قانونی خود در قبال تجاوز عربستان را بر عهده بگیرد.

پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که طی آن خواستار تحریم‌های تسلیحاتی گسترده اتحادیه اروپا علیه عربستان سعودی تا زمان بررسی و تحقیق درباره نقض قوانین حقوق بشر بین المللی در یمن شده است.

عربستان ضمن ایتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه و با مشارکت امریکا از شش حمل سال جاری حملات گسترده علیه یمن را کلید زد تا از این طریق بتواند «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند. طی این مدت هزاران نفر از شهروندان یمنی کشته و یا زخم برداشتند.

حملات ایتلاف متجاوز سعودی همچنین زیرساختهای حیاتی در مناطق مختلف یمن را تخریب کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار