افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 22 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

عربستان؛ بزرگترین واردکننده ومصرف کنندۀ سلاح های انگلیس!

سلاح

به راپور هفته‌نامه انگلیسی آبزرور، عربستان در حملات خود علیه مردم یمن از سلاح‌های ساخت انگلیس استفاده کرده است…

هفته‌نامه انگلیسی آبزرور فاش کرد که عربستان سعودی در حملات خود از سلاح‌های ساخت انگلیس استفاده می‌کند.

هفته‌نامه انگلیسی آبزرور در مقاله‌ای به قلم جیمی دوارد با عنوان “انگلیس از تلاش خاورمیانه برای خرید سلاح سود می برد”، نوشت: نمایشگاه هوایی بین المللی فارنبرو از استقبال گسترده ای برخوردار است. امسال در این نمایش هوایی که نهاد دولتی ویژه بازاریابی صادرات سلاح آن را برگزار می کند، حدود یکصد هزار نفر که در بخش صنایع دفاعی کار می کنند و حدود 80 هیئت نظامی از جهان حضور داشتند.

وی افزود: یکی از حامیان این نمایشگاه، شرکت تسلیحاتی رایثون است که می گوید اولین تولید کننده راکت در جهان است.

این نویسنده نوشت: شرکت رایثون در انگلیس و اسکاتلند بم های هوشمندی می سازد که رایثون می گوید قابلیت های خود در همه درگیری های کلان را ثابت کرده است.

جیمی دوارد افزود: یکی از استفاده کنندگان مشتاق این بم‌ها، عربستان است. این کشور بزرگترین وارد کننده سلاح های انگلیس است و لندن از سال 2015 عیسوی با درخواست های عربستان برای خرید سلاح به ارزش 3.5 ملیارد پوند موافقت کرد.

این نویسنده تصریح کرد: هدف عربستان از خریداری انبوه سلاح حمله اش علی حوثی ها در یمن بود. در آغاز سال جاری عیسوی، بازرسان سازمان دیده بان حقوق بشر محل دو انفجار کلان ناشی از حملات جنگنده های ایتلاف تحت قومندانی عربستان در یمن را بررسی کردند. در این دو انفجار شمار زیادی از افراد ملکی قربانی شدند. بازرسان دلایلی را یافتند که نشان می دهد سلاح های بکار رفته ساخت انگلیس بوده است.

دوارد نوشت: کشورهای دیگر که دوسیه در زمینه حقوق بشر دارند، از مشتریان اصلی سلاح های انگلیس هستند؛ به گونه‌ای که انگلیس 450 یملیون پوند سلاح به ترکیه فروخته است. لندن همچنین 116 ملیون پوند سلاح به مصر فروخته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار