افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

عدم شفافیت رسانه‌های غربی در جوامع مسلمان!

رسانه‌های غربی

رسانه‌های غربی حوادث تروریستی رخ داده در جوامع مسلمان را نادیده می‌گیرند…

 

رسانه‌های غربی نسبت به حوادثی که در کشورهای غربی رخ می‌دهد جهت گیری دارند، در حالی که حوادث تروریستی که منجر به کشته شدن مسلمانان در شمال افریقا، خاورمیانه و آسیا می‌شود، کمتر پوشش خبری داده می‌شوند.

 

فرانچسکو مانچینی استاد مطالعات بین‌الملل پوهنتون‌ ملی سنگاپور و پوهنتون کلمبیا در نیویارک، در خصوص حمله تروریستی به منچستر، علت این حادثه را بیش از هرچیزی ناشی از احساس بیگانگی، انزوا و محرومیت اجتماعی برخی اقشار و گروه‌های خاص اجتماعی (در جوامع غربی همچون انگلیس) می‌داند.

 

مانچینی می‌گوید به سختی بتوان انگیزه اصلی یک جوان 22 ساله برای انجام (چنین) جنایتی انتحاری را بیان کرد، و هرچند داعش مسئولیت این بم گذاری را پذیرفته است، اما تحقیقات برای یافتن این نکته که آیا داعش واقعا ارتباط مستقیمی با فرد بم گذار داشته است یا خیر همچنان ادامه دارد. به گفته وی، با توجه به قدرت بم و پیچیدگی آن، کارآگاهان فکر می‌کنند که وی در انجام این حمله به تنهایی اقدام نکرده است.

 

این استاد پوهنتون ملی سنگاپور می‌گوید که کارآگاهان انگلیسی در حال بررسی سفر سلمان عابدی (فرد بم گذار) به لیبیا هستند، جایی که داعش در آنجا حضور دارد. اما مطلقا هیچ عاملی که براساس آن بتوان گفت یکی از انگیزه‌های این حمله سیاست خارجی انگلیس باشد، وجود ندارد. در واقع، اقدامات تروریستی مورد ادعای داعش در بسیاری از کشورهای اروپایی با سیاست‌‌های خارجی متفاوتی از انگلیس، همچون سویدن (که یک کشور بی‌طرف و غیرعضو ناتو است) و جرمنی (که مانند انگلیس در خاورمیانه درگیر نشده است) رخ داده است.

 

به گفته مانچینی، مطالعات متعدد نشان داده است که ویژگی‌های شخصی همچون احساس بیگانگی و انزوا و به حاشیه‌ راندن اجتماعی، نسبت به اختلاف بر سر مذهب و سیاست‌خارجی، انگیزه‌های قوی‌تری برای اقدامات تروریستی هستند. اما درباره حادثه تروریستی منچستر هنوز اطلاعات کافی برای تحلیل دقیق آن وجود ندارد.

 

به نظر مانچینی، این حمله نسبتا به صورت منصفانه در رسانه‌ها منعکس شده است. اما همچون همیشه، رسانه‌های غربی تأکید بیشتری بر وقایع تروریستی رخ داده در اروپا و ایالات متحده داشته و نسبت به آنچه در دیگر بخش‌های جهان رخ می‌دهد بی‌توجه هستند، همچون مورد سوریه و انفجاری که ماه گذشته باعث کشته‌شدن 100 طفل شد و در سر خط خبرهای رسانه‌های غربی به آن اشاره‌ای نشد.

 

وی در ادامه به یک نمونه دیگر اشاره کرد، جایی که چند روز پیش یک حمله انتحاری دیگر در جاکارتا، پایتخت اندونزیا و در یک ایستگاه مزدحم بس رخ داد و منجر به کشته‌شدن سه تن شد، اما در رسانه‌های غربی هیچ اشاره‌ای به آن نشد. مانچینی می‌گوید، رسانه‌های غربی نسبت به حوادثی که در کشورهای غربی رخ می‌دهد سوگیری دارند، در حالی که حوادث تروریستی که منجر به کشته شدن مسلمانان در شمال افریقا، خاورمیانه و آسیا می‌شود، کمتر پوشش خبری داده می‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار