افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

عدم اشتراک عربستان در نشست اوپک

%d8%a7%d9%88%d9%be%da%a9

مقامات اوپک اعلام کردند نماینده گان عربستان در نشست اعضای اوپک با روسیه در روز دوشنبه اشتراک نخواهد کرد.
به نقل از وال استریت ژورنال، مقامات اوپک اعلام کردند عربستان برنامه‌ای برای اشتراک در نشست اعضای اوپک با روسیه در حاشیه اجلاس اوپک در وین ندارد.

این اقدام عربستان تمام برنامه‌های روسیه و عربستان را من‌حیث بزرگترین تولیدکنندگان تیلی در جهان برای کاهش عرضه و افزایش قیمت را زیر سئوال می‌برد.

این اقدام مجدداً نگاه‌ها را به سمت اجلاس 30 نووِمبر اوپک و اقدامات احتمالی این کارتر تیلی برای خروج از بحران جلب کرده است.

اوپک که یک سوم از کل تیل جهان را تولید می‌کند در ماه سِپتِمبر از توافق برای کاهش 700 هزار بیلر‌ای مجموع تولید کشورهای عضو خود خبرداد.

هدف از این اقدام کاهش مازاد عرضه موجود در بازار جهانی تیل و در نتیجه مقابله با پایین بودن قیمت تیل بود که به اقتصاد این کشورها ضربه زده و درآمدهای تیلی آنها را کاهش داده است.

اوپک پس از توافق سِپتِمبر خود جزئیات و نحوه اجرای آن را به نشست روز چهارشنبه هفته جاری این کارتر تیلی در وین موکول کرد.

اجماع اعضای اوپک بر جزئیات کاهش تولید تیل اعضا به نظر دشوار می‌آید چرا که عراق و ایران من‌حیث دومین و سومین تولیدکنندگان تیل این سازمان هنوز با جزئیات پلان اوپک برای کاهش عرضه موافقت نکردند.

از سوی دیگر اعضای اوپک به همراهی روسیه در کاهش عرضه تیل به بازار جهانی نیز امیدوار بودند.

براساس مذاکراتی که طی هفته‌های گذشته بین اوپک، روسیه و دیگر تولیدکنندگان تیل غیر عضو اوپک در جریان بود قرار است طی 6 ماه آینده 2 فیصد از کل عرضه تیل به بازار جهانی کاهش یابد.

مقامات اوپک اعلام کردند که هم‌اکنون وضاحت است که تا پیش از رسیدن توافق در درون این سازمان بین اعضای آن نمی‌توان به کمک دیگر کشورهای غیر عضو اوپک نظیر روسیه امیدوار بود.

مقامات روسیه اعلام کردند در صورتی که اوپک بتواند برای اجرای توافق سِپتِمبر به اجماع برسد آماده است تا تولید خود را ثابت نگه داشته و فریز کند.

روز گذشته یکی از مقامات اوپک اعلام کرد عربستان می‌خواهد پیش از درخواست از روسیه و دیگر کشورها برای پیوستن به پلان کاهش عرضه تیل تصمیم روشن اوپک در این زمینه را داشته باشد.

هم‌اکنون برخی دیگر از اعضای اوپک در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست با روسیه و دیگر کشورهای تیلی غیر عضو اوپک هستند اما برگزاری هرگونه نشست بدون حضور عربستان من‌حیث تاثیرگذارترین کشور تیلی اوپک بتواند نتیجه قابل قبولی را در پی داشته باشد.

احتمالاً آذربایجان، مکزیک و قزاقستان در نشست روز دوشنبه با کشورهای تیلی اشتراک خواهند کرد.

به راپور فوربس، کشورهای تیلی اوپکی و غیر اوپکی قرار بود پیش از برگزاری نشست رسمی اوپک در روز چهارشنبه، روز دوشنبه اجلاسی را برگزار کنند که با انصراف عربستان از اشتراک، برگزاری این اجلاس به طور کامل لغو شده است.

فوربس در راپور خود‌ علت این اقدام عربستان را اختلافات موجود در درون اوپک بر سر نحوه اجرای توافق ماه سِپتِمبر و کاهش عرضه تیل این سازمان اعلام کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار